Šiitska púť k bagdadskej mešite imáma Kadíma včera riadne zamestnala iracké bezpečnostné sily.
Niekoľko stotisícový dav strážilo viac ako dvetisíc policajtov v uniformách a stovky agentov v civile. Šiitske náboženské zhromaždenia totiž tradične priťahujú teroristov a práve na tejto púti pred dvomi rokmi zaznamenali najvyšší počet civilných obetí za celú vojnu v Iraku. Po rozšírení správy, že medzi pútnikmi sú samovražední atentátnici, nastala panika a dav ušliapal takmer tisíc ľudí. Hlavne tých najslabších - ženy, deti a starcov.
Včera všetko vyzeralo pokojne, aj keď zákaz používať autá bude v Bagdade platiť až do zajtra rána.
Nervózni sunniti
To znechucuje hlavne sunnitských obyvateľov Bagdadu, ktorí sú už aj bez toho čoraz nervóznejší z narastajúceho šiitského vplyvu. Poburuje ich aj to, že šiiti svoju vieru ukazujú násilne - sebabičovaním železnými reťazmi.
Imám Kadím bol jedným z 12 uznávaných imámov šiitov. Vraj sa vyznačoval veľkým pokojom a schopnosťou ovládať hnev.
Včerajšia púť nepatrí k najvýznamnejším šiitským náboženským podujatiam, je dôležitá skôr preto, že za Husajnovho režimu bola zakázaná.
Púti predchádzal letecký útok na šiitsku štvrť Bagdadu- Sadr City. Americké jednotky tam údajne útočili na šiitské milície napojené na Irán, ktorý sa údajne podieľa na pašovaní zbraní a bômb do Iraku.
Obyvatelia Sadr City hlásili, že medzi 32 obeťami útoku boli aj ženy a deti. Američania tvrdia, že išlo výhradne o „teroristov“.
Útok sa odohral v čase, keď v Iráne rokoval iracký premiér Nuri Málikí. Toho pozodrievajú z úzkeho prepojenia na teheránsky režim a Američania ho niekoľkokrát obvinili z toho, že len váhavo potláča šiitske milície a uprednostňuje sunnitov na úkor šiitov.
Autor: mik