Sú zrejme najznámejším filmovým duom a dohromady ich dala náhoda s jahňacím stehnom. Laurel a Hardy by tento rok oslávili osemdesiate výročie ‚filmového manželstva'.
„Keby nebol Oliver taký jedák a neprevrhol na seba pekáč s jahňacím stehnom plný masti, ktorý vyťahoval z rúry, asi by sme sa pred kamerou nestretli. Pre štúdio Hala Roucha som vtedy režíroval film Get 'Em Young s Oliverom v hlavnej úlohe. Pre popáleniny nemohol hrať, a tak som ho zaskočil. Halovi sa môj herecký výkon tak páčil, že ma poprosil, aby som si napísal úlohu na telo aj do ďalšieho filmu, v ktorom hral aj Oliver," spomínal Stan na náhodu, ktorá ho zviedla s kolegom dohromady. Písal sa rok 1927 a filmových druhov čakalo trinásť rokov nevídanej slávy. |
Krok zlým smerom
Spolu nakrútili šesťdesiatdva krátkych a trinásť celovečerných filmov a až do roku 1940 sa im náramne darilo. Vtedy sa však znenazdania obrátili k štúdiu Hala Roucha chrbtom a odišli k 20th Century Fox a Metro-Goldwyn-Mayer. Z hviezd prvej veľkosti sa za noc stali herci nízkorozpočtových komédií. Štyri roky sa motali od jedného hrozného filmu k ďalšiemu, až ich to po štyroch rokoch prestalo baviť a radšej sa upísali divadlu.
Medzi ich nezabudnuteľné filmové počiny patrí Na divokom západe, Diablov brat, Ideme na Honolulu, Laurel a Hardy v cudzineckej légii, Laurel a Hardy študujú, Laurel a Hardy na mori alebo posledný spoločný film Laurel a Hardy zdedili ostrov. Laurel pri väčšine filmov figuroval ako scenárista a producent, čo mu zaistilo dvakrát väčšie honoráre ako Hardymu, ktorý zase všetko obstarával po hereckej a dramaturgickej stránke, takže Laurela nútil napríklad do preslávených uplakaných výstupov.
Stanove nevydarené manželstvá
Arthur Stanley Jefferson by 16. júna oslávil sto sedemnáste narodeniny. Bol Angličan ako poleno, s herectvom začal v šestnástich v divadle, ale ďalších dvadsať rokov čakal, kým si ho všimnú filmoví producenti. Miloval westerny, za ktorých produkciu minul polovicu svojich honorárov. O druhú polovicu ho pripravili štyri exmanželky. Keď 23. februára 1965 zomrel, bol ženatý piaty raz. „Ak niekto z vás bude na mojom pohrebe plakať, už s ním nikdy neprehovorím," vyhlásil raz Laurel, ktorý mal vraj za život niekoľko desiatok partneriek. Od roku 1957, keď zomrel Hardy, to s ním šlo z kopca. Postihla ho cukrovka, mŕtvica a bez Olivera už ani nemal chuť nakrúcať. Filmu dal zbohom a jediným svetlým bodom v jeho kariére bol už iba Oscar, ktorého dostal v roku 1961 za priekopníctvo vo filmovej komédii.
Oliverovo podarené herectvo
Ani Oliver Norvell Hardy to nemal so ženami jednoduché. Bol síce ženatý iba trikrát, ale partneriek mal nesmierne veľa. „Niekedy mám pocit, či by nebolo lepšie žiť so Stanom. S ním si rozumiem najlepšie," hovorieval stopäťdesiatkilogramový Babe (Drobček), ako mu hovorili kamaráti.
Narodil sa 18. januára 1892, objavil sa v neuveriteľných štyristo ôsmich filmoch, a keď sa ho novinári pýtali na jedinečnosť jeho spolupráce so Stanom, odpovedal: „Svet je plný Laurelov a Hardyov. Všade okolo je plno prostoduchých hlupákov."
V roku 1955 ho stihol infarkt a mŕtvica, o rok neskôr ďalšia, ktorá ho na niekoľko mesiacov ochromila tak, že sa nemohol hýbať ani hovoriť. Na príkaz lekárov tesne pred smrťou schudol za niekoľko týždňov na polovicu. Ďalšie dve mŕtvice prišli v auguste 1957, po nich upadol do kómy. Zomrel 7. augusta 1957.
Autor: Tom Franzki