Šesťdesiat rokov po krvavom pôrode Indie a Pakistanu oba štáty potvrdzujú, že Churchillove obavy z ich úpadku do „barbarstva stredoveku“ boli prehnané. S dedičstvom Britmi náhlivo narysovaných hraníc, ktoré rozsekli ľudnatý Pandžáb na polovicu a viedli k zavraždeniu pol milióna ľudí, sa však lepšie vyrovnala India.
Indické prebudenie
India si už tretí rok po sebe drží 9-percentný ekonomický rast a zisk priemyslu informačných technológií po prvýkrát presiahol 50 miliárd amerických dolárov.
Krajinu síce rozdeľuje sociálna a náboženská nerovnoprávnosť, od roku 1947 si však zachovala sekulárny charakter a povedomie jedného národa.
V roku 2004 prišlo k volebným urnám rekordných 400 miliónov Indov. A do premiérskeho kresla posadili svojho hrdinu, Manmohana Singha. Bývalý minister financií a reformátor na začiatku 90. rokov dal Indii trhovú ekonomiku a otvoril dvere zahraničným investorom. Singh premenil krajinu, kde zavedenie pevnej telefónnej linky trvalo tri roky a autá tu vyrábali len Fiat a Ambassador, na obchodného rivala Číny.
Nepokojný Pakistan
Singhov pakistanský náprotivok Šaukat Azíz má celkom iné starosti. Moc v Pakistane má v rukách generál Parvíz Mušarráf, ktorý si nevie poradiť s islamskými radikálmi. Za posledný mesiac pri bombových útokoch zomrelo v krajine asi 300 ľudí. Násilie spustil zásah vládnych síl proti ozbrojeným islamistom, opevneným v islamabadskej Červenej mešite.
Nepokoje vypukli aj medzi umiernenými moslimami, ktorým sa nepáčilo, že prezident zbavil v marci úradu najvyššieho sudcu Iftikhara Čaudhrýho. Mušarráf, ktorý je zároveň šéfom armády, si tak chcel poistiť prezidentské kreslo aj na ďalšie volebné obdobie. Vyhlásením výnimočného stavu v krajine by mohol oddialiť voľby.
Proti jeho znovuzvoleniu je podľa prieskumov až 64 percent Pakistancov a svojmu spojencovi v boji s terorizmom prestávajú veriť aj USA. V krajine sa totiž opäť mobilizuje al–Kájda.
Spory o Kašmír
Vzťahy medzi Indiou a Pakistanom ostávajú aj po šesťdesiatich rokoch od rozdelenia napäté. Rozhodnutie kašmírskeho maharadžu pripojiť v roku 1947 územie obývané prevažne moslimami k hinduistickej Indii viedlo k trom vojnám a nukleárnemu zbrojeniu oboch štátov.
Pakistan vyšiel z rozdelenia horšie, až 90 percent priemyslu pripadlo Indii, a Pakistan dostal z finančných rezerv bývalej ríše len pätinu. Demarkačná línia, ktorá rozdeľuje Kašmír na indickú a pakistanskú časť, je poslednou jazvou po cisárskom reze vzniku oboch štátov.
Posledným krokom zmierenia medzi vládami v Dillí a Islamabade bolo zavedenie autobusovej linky po trase, ktorá spája rozdelené časti Kašmíru. V roku 2005 sa tak po viac ako 50 rokoch stretli rozdelené rodiny.
India a Pakistan prepustia väzňov
Pakistan a India prepustia desiatky väzňov. Stane sa tak v rámci osláv 60. výročia vyhlásenia nezávislosti oboch krajín. “Väzňov prepustíme 14. a 15. augusta ako prejav dobrej vôle,“ vyhlásil Džavíd Chíma, hovorca pakistanského ministerstva vnútra. Väčšinu väzňov, ktorých sa prepustenie týka, tvoria rybári zadržaní námornými úradmi po tom, čo nevedomky prekročili nedostatočne vyznačenú hranicu medzi oboma krajinami. Pakistan zadržiava vo svojich väzniciach okolo 500 občanov Indie, v indických väzniciach je približne 110 Pakistancov.