
Vidiecky pankáč
Spevák skupiny Vidiek Janko Kuric jednoznačne tvrdí, že aj keď ho tradície a zvyky neobťažujú, "nie som ich zástanca, nie je to môj štýl." V muzike aj v živote vraj radšej experimentuje, ako by sa držal zabehaného. "To, čo hovorím, však najskôr popiera to, čo robím, lebo v hudbe vlastne rád siaham po klasických formách. Akurát neuznávam, keď sa robia klasicky. Oceňujem, ak sa klasika inovuje novými prvkami." Rodinné udalosti a sviatky sú však v kategórii nerešpektovania. "Ženil som sa v rifliach, na Vianoce síce stromček máme, ale to je všetko. Minulé Vianoce sme si dokonca chceli zaspievať koledu, ale zišlo z toho, lebo sme zistili, že k žiadnej neovládame slová. Snaha však bola," hovorí spevák. "Tradície mám vlastne rád, akurát, že idú len okolo mňa. Skôr mám vzťah k experimentu, veď som vyrastal ako pankáč."

Chuť zdravých vecí
Moderátor a DJ Gajo Kuruc si o sebe myslí, že je dokonca konzervatívny. "Vážim si tradície, vážim si ich však skôr v zmysle morálky a princípu. Na tie formálne a oficiózne si veľmi nepotrpím," uvažuje Gajo najprv všeobecne. Aj rodinné zvyklosti a tradície, ktoré sa týkajú skôr osobného života však nezaznáva. "Je tu však malý problém. Rád by som ich pestoval, ale v klasickom slova zmysle - keď sa zíde na sviatky celá rodina - to nie je možné. Jediný človek, ktorého na svete mám, je moja matka. Má to však aj výhodu, keď sa rozhodneme stráviť klasické tradičné sviatky, dvaja sa rýchlo a bez problémov dohodneme. Nemá to však žiadny mohutný ráz. Keď tak nad tým rozmýšľam, v podstate ľuďom, ktorí majú veľkú rodinu a všetci sa stretávajú, závidím." Ani experimenty, kde sú možné, nevylučuje, ale "čím ďalej menej. Zaužívané veci života meniť nemienim, náchylný som skôr zaexperimentovať si niekedy v rámci napríklad životného štýlu. Prichádzam na chuť zdravým veciam. Začal som si vážiť zdravie - vyžívam sa v športovaní, nadhľade, odbúravam stres. Znovuobjavenie športu je pre mňa momentálne väčší objav ako pre niekoho, že sú v hypermarkete lacnejšie potraviny."

Klasik nerád experimentuje
"Vzhľadom na to, že mám vek, kedy už asi nebudem toľko koľko som, pochádzam z éry, kedy sa tradície úžasne uznávali. Myslím si, že som klasik a tak uznávam všetko, čo ma naučila moja mamička. Práve to je v tomto rýchlom ubehanom živote to najkrajšie," hovorí spevák Robo Kazík, ktorý sa aspoň počas sviatkov rád zastaví. "Napríklad také staré MDŽ, deň, ktorý mali oslavovať dámy, ale patril aj nám - mužom," spomína na "staré zlaté" časy. "Mám rád všetky bežné sviatky v roku. A nielen sviatky, všetky životné tradície sa snažím udržiavať a učiť ich ctiť aj svojich dvoch synov." Robo Kazík je presvedčený, že sa mu to aj darí, "hlavne pri mladšom synovi, ktorý je viac do mojej rodiny. Starší syn je skôr do manželkinej strany, a tam mali tvrdšiu, detviansku náturu. My, dolniaci, sme nežnejší a citlivejší, emotívnejšie prežívame radosť aj žiaľ." Nečudo, že experimenty nie sú jeho doménou. "Mám rád zabehané overené veci, experimentujem vyslovene nerád. Som človek, o ktorom platí, že radšej si desaťkrát rozmyslí, čo urobí, kým to urobí. Taký som vo všetkom. Aspoň si to o sebe myslím."

Aj to, aj to
"V ohľade tradícií a zvyklostí nie som žiaden extrémista - nepreháňam to, ani ich nepodceňujem," hovorí herec a humorista Štefan Skrúcaný. "Tradície vytvárajú kultúru národa, a hoci nechcem používať nejaké veľké slová, existujú tradície ktoré spoločnosť udržujú pospolu." Osobne si zo sviatkov najviac cení Vianoce, "milujem ich, hoci dnes to už nie je ten detský pohľad - očakávanie, čo Ježiško donesie. Stále sú však pre mňa niečím medzi nebom a zemou, čo mám rád. Dokonca ich mám radšej, lebo ich teraz prežívam cez moje deti." Experimentovaním však Števo Skrúcaný tiež nepohrdne, "hoci experimentovať v tradíciách by bolo dosť divné. Zaviesť v zime na Slovensku napríklad taký brazílsky karneval - to by nás dosť prefúkalo. Ak je však experiment opakom tradície, to potom nie je nič lepšie, ako keď sa vzájomne vhodne dopĺňajú."
Autor: Text: Kata Račková Foto: Desana Dudášová