BRATISLAVA. Návrhy dôchodkových zákonov ministerky Tomanovej odobrila Legislatívna rada vlády bez zásadných alebo vecných pripomienok. Vláde odporučila návrhy schváliť. Informoval o tom hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
¶Ak by návrhy zákonov prešli v dnešnej podobe aj cez parlament, vymeriavací základ na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti či poistné do rezervného fondu by nebolo obmedzené maximálnou výškou.
Ministerstvo práce však do návrhu dodatočne presadilo, aby fyzické osoby vykonávajúce činnosť podľa osobitného predpisu, teda napríklad advokáti, notári, znalci či autorizovaní architekti neboli povinnými platcami odvodov do Sociálnej poisťovne. Zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu aj napriek tomu, že ide často o lepšie zarábajúcich občanov, by sa ich nedotklo.
¶Na rokovanie vlády sa dostane aj návrh, aby ľudia, ktorí poberajú predčasný starobný dôchodok, nemohli byť zároveň zárobkovo činní. Predčasný starobný dôchodok sa navrhuje priznať najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku.
Jednou zo základných podmienok nároku na starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok je získanie potrebného počtu rokov dôchodkového poistenia. Ministerstvo práce navrhlo zvýšenie počtu rokov dôchodkového poistenia z 10 na 15 rokov. Nebude to platiť pre ľudí, ktorí v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2007 dovŕšili dôchodkový vek, no ich príjem im nestačil na vznik nároku na dôchodok.
Cez Legislatívnu radu prešiel bez zásadných pripomienok aj návrh otvoriť druhý pilier.
Podľa právnej analýzy Asociácie DSS však umožnenie výstupu sporiteľov z druhého piliera vytvorí dve skupiny občanov s rozličnými právami, čo zakladá nerovnosť medzi sporiteľmi.
Podľa návrhu by tak ľudia mali mať pol roka čas na rozhodnutie, či zo systému vystúpia. Peniaze z ich dôchodkového účtu spravovaného dôchodkovou správcovskou spoločnosťou sa v tomto prípade majú presunúť do Sociálnej poisťovne.
Ministerstvo práce chcelo pôvodne ľuďom umožniť vybrať si úspory na dôchodok takpovediac na ruku. Po kritike odbornej verejnosti tento návrh stiahlo.
Ministerka Tomanová však cez návrh zákona aj naďalej presadzuje, aby štát neplatil do druhého piliera za svojich poistencov. Sú to najmä matky na materskej, ako aj občania starajúci sa o dlhodobo choré deti alebo opatrovníci. Pre tieto osoby nemá byť účasť v druhom pilieri už povinná.
Ministerstvo zároveň presadzuje, aby sa aj v prípade druhého piliera predĺžilo obdobie na vznik nároku na dôchodok z terajších 10 na 15 rokov.
Zmeny navrhované od 1. januára
Z kategórie samostatne zárobkovo činných osôb sa vypúšťa skupina fyzických osôb, ktoré vykonávajú činnosť podľa osobitného predpisu (napr. advokáti, daňoví poradcovia, tlmočníci, znalci, súkromní lekári, súkromní veterinárni lekári a pod.). Týmto osobám má od januára zaniknúť povinné nemocenské a dôchodkové poistenie;
Z okruhu zamestnancov sa vypúšťa doktorand v dennej forme doktorandského štúdia;
Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek. Dnes je to 10 rokov;
Vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a na úrazové poistenie a poistného do rezervného fondu solidarity nie je obmedzený najvyššou výškou;
Menia sa niektoré podmienky na vznik nároku na predčasný dôchodok: poistenec má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a nevykonáva zárobkovú činnosť;
Upravujú sa podmienky vzniku nároku na vdovský a vdovecký dôchodok. Po uplynutí jedného roka od smrti manžela/manželky má vdova/vdovec nárok na výplatu vdovského dôchodku, len ak sa stará o nezaopatrené dieťa, je invalidný/–á z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 percent alebo dovŕšil/–a dôchodkový vek;
Nárok na sirotský dôchodok zaniká vždy dovŕšením 26. roku veku dieťaťa;
Zasadnutie dozornej rady Sociálnej poisťovne má byť najmenej raz za dva mesiace, a nie raz za mesiac.
Zmeny sa týkajú aj sporenia na dôchodok v II. pilieri. Systém starobného dôchodkového sporenia sa otvorí na pol roka. Majetok sporiteľov na ich dôchodkových účtoch, ktorí sa rozhodnú zo systému vystúpiť, sa presunie do Sociálnej poisťovne. Zároveň občania, ktorí v stanovenom čase do II. piliera nevstúpili, tak budú môcť urobiť do 30. júna 2008. Štát už nebude platiť za svojich poistencov príspevky do II. piliera.