Načasované to bolo presne. Cez víkend zverejnil Spolkový úrad pre spracovanie dokumentov východonemeckej štátnej bezpečnosti (Stasi) mimoriadne cenný nález.
V pobočke archívu v Magdeburgu objavili písomný rozkaz, v ktorom politické vedenie NDR nariaďuje nemilosrdne strieľať aj do žien a detí, ak sa pokúsia utiecť cez Berlínsky múr do západnej časti krajiny.
Stará senzácia
Vládna splnomocnenkyňa pre dokumenty Stasi Marianne Birthlerová dokument zverejnila ako dôkaz, že vtedajšie vedenie komunistickej NDR klame, ak tvrdí, že žiadny rozkaz nevydalo. Zverejnenie drastického dokumentu celkom ovládlo pondelňajšiu spomienku na 46. výročie výstavby Berlínskeho múra a politici hovorili o hrôzach komunistického režimu.
Prokuratúra dokonca začala skúmať, či nie je možné na základe nového nálezu začať trestné stíhanie za zabíjanie na vnútronemeckej hranici.
Senzácia trvala krátko. Ukázalo sa, že rozkaz už zverejnený bol. V roku 1997 sa objavil v jednej vedeckej štúdií. Nemal však taký ohlas ako teraz.
Ohlásil sa aj žalobca v procese s najvyšším predstaviteľom NDR Erichom Honeckerom v rokoch 1990 až 1999. „Nerozumiem, čím je ten papier taký senzačný,“ povedal pre Spiegel Online Christoph Schaefgen. Jörg Stoye, ktorý vedie pobočku vládneho úradu v Magdeburgu a dokument našiel, tvrdí, že ide o dôležitý nález a dodáva, že stovkám obetí sú stále dlžní poriadnu verejnú diskusiu.
Niektorí politici vládnych kresťanských demokratov (CDU) a historici žiadajú, aby úrad konečne rozpustili a dokumenty Stasi preniesli do Spolkového archívu v Koblenzi, kde by ich študovali ďalší vedci.
Agenti skúmajú agentov
Nejde o prvý prešľap Birthlerovej úradu. Inštitúcia, ktorá vznikla v roku 1990, sa už roky trápi so zefektívnením práce a bojuje so súdmi, ktoré spochybnili zverejnenie niektorých dokumentov. Najväčšiu ranu dôveryhodnosti dostal úrad, keď sa zistilo, že aj medzi jeho úradníkmi je 50 bývalých spolupracovníkov Stasi.
Keď v roku 2000 vystriedala prvého šéfa úradu Marianne Birthlerová, mnohí dúfali, že úrad bude pracovať profesionálnejšie. S takmer 180 kilometrami spisov, kartoték, filmov, zvukových nahrávok, či mikrofilmov Stasi patrí k najväčším nemeckým archívom.
Škandál okolo senzačného nálezu, ktorý má niekoľko rokov, tlak na zmeny zvýši. Pozitívne je, že spolková vláda vyhlásila, že vyrovnávanie s minulosťou sa ešte neskončilo a bude naďalej tento proces podporovať.
Ak by taký rozkaz zhora neexistoval, nebolo by stíhanie zodpovedných vôbec možné.
Christoph Schaefgen, hlavný žalobca v procese s Honeckerom