BRATISLAVA. Do otvorenia Hier XXIX. olympiády zostáva presne toľko, koľko do štartu tretieho kanála Slovenskej televízie. Jej vedenie, ale bez údajne zaneprázdneného generálneho riaditeľa Radima Hrehu, včera prvý raz oficiálne oznámilo, že bude športový a spustí ho v deň s magickým dátumom: 8. 8. 2008.
Slovenská televízia neodolala pokušeniu, ktorému pred aténskou olympiádou 2004 podľahla aj Česká televízia pri uvádzaní ČT 4. "Lepší začiatok si ťažko aj predstaviť," myslí si projektový manažér STV 3 Andrej Miklánek.
Rada STV sa spustením tretieho okruhu ešte nezaoberala. "Projekt sme dostali iba nedávno, zaradíme ho na naše budúcotýždňové rokovanie," skonštatoval jej predseda Bohumír Bobocký. Športový kanál bol súčasťou koncepcie nového direktora, ako však poznamenal, rade sa bude ťažko rozhodovať skôr, ako budú jasné veci zásadného charakteru, zvlášť rozpočtové prostriedky.
Nikolaj Savický, riaditeľ Centra strategického rozvoja STV, odhadol ročné náklady na prevádzku kanála na 250 - 300 miliónov Sk. Tvrdí, že televízia ich získa v prípade, ak prejde návrh zákona o sprísnení podmienok výberu koncesionárskych poplatkov.
Pekinská olympiáda 2008 by podľa predstáv STV mala bežať na dvoch staniciach. Na Trojke dokonca nonstop 24 hodín, pričom jej olympijské štúdio bude priamo v dejisku Hier. Signál STV 3 však bude sprvu dostupný len 40 percentám domácností prostredníctvom káblu a satelitu. Pre Dvojku teda ešte istý čas ostane šport jednou z priorít. "Čím väčšie bude pokrytie Trojkou, tým bude klesať podiel športu na Dvojke," poznamenal Miklánek. Za vlaňajšok odvysielala rekordných 1200 hodín športu, tento a budúci rok by ich malo byť 900, v roku 2009 však už len 600 a ešte o rok neskôr už len 300.
"Pekinská olympijská ponuka STV 2 sa bude tvoriť v Bratislave. Niektoré prenosy však budú bežať súbežne," povedal Miklánkov nástupca na poste šéfa športu Slovenskej televízie Jaroslav Šišolák, pričom "prienik" odhadol na 30 percent. Akreditáciu na OH 2008 dostalo 33 jej pracovníkov (vrátane technikov), ktorí budú súbežne pracovať pre oba kanály.
Po olympiáde by STV 3 malo denne ponúkať 16 hodín vysielania, z toho minimálne tri hodiny priamych prenosov alebo premiérového programu, dokopy aj s reprízami za rok úžasných 6000 hodín. "Pomer domáceho a zahraničného športu by mal byť 60:40, hoci cena produkcie vlastného programu je vyššia ako nákupná cena prenosov zo zahraničia," sľúbil projektový manažér. So športmi s komerčným potenciálom ("futbal, hokej a čiastočne tenis") sa chce STV na cenách prenosových práv dohodnúť separátne. Sprostredkovateľom prenosov z ostatných olympijských športov bude na základe uzatvorenej zmluvy Slovenský olympijský výbor, ktorému bude STV garantovať istý objem vysielania. "Treťou skupinou je motorizmus a iné športy," dodal.
Na prezentácii nového kanála sa objavil aj jeden z najlepších strelcov sveta a šéf komisie športovcov SOV Jozef Gönci. "Dobré veci treba podporiť," poznamenal a hneď navrhol, aby špičkoví športovci pomohli v školení nových moderátorov a komentátorov - ich počet mieni STV v rozpätí roka rozšíriť asi o tridsať. "Viac ako 50 percent budú externí," ubezpečil Miklánek.