Na mapu náboženskej nenávisti a terorizmu v Iraku sa dostalo nové miesto.
Najkrvavejší teroristický útok od začatia vojny v Iraku vôbec zasiahol severnú oblasť krajiny obývanú • ezídmi, ktorých niektorí moslimovia aj kresťania označujú za „vyznávačov Satana“.
Samovražední atentátnici
Autá naložené výbušninami a riadené šoférmi samovrahmi zabili v utorok v noci v dedine jezídov v okrese Sindžár najmenej 250 ľudí, ďalšie stovky sú zranené.
Tragická bilancia tak prekonala dosiaľ najhorší minuloročný útok v bagdadskej štvrti Sadr, keď pri šiestich paralelných výbuchoch zahynulo okolo 200 ľudí a stovky boli zranené.
Celý včerajšok záchranári, často len holými rukami, vyhrabávali spod trosiek hlinených domov v Sindžáre mŕtve telá, či skôr ľudské torzá.
Rukopis al–Káidy
Iracké úrady aj americká armáda za páchateľa koordinovaných, šokujúcich, dobre naplánovaných a „bezcitných“ útokov označili irackú odnož al- Káidy.
Tá ešte minulý týždeň v oblasti rozhadzovala letáky, na ktorých bolo, že útok na jezídov je nezvratný, pretože sú „protiislamskí“.
Jezídi sa podobne ako iné iracké menšiny sťažovali úradom, že ich slabo chránia pred vyhrážkami militantov.
V prípade jezídov je to ešte komplikovanejšie: centrálna vláda v Bagdade a autonómna kurdská vláda sa nevedia zhodnúť v čej kompetencii je ochrana starobylej náboženskej skupiny.
Región bez Američanov
Oblasť navyše opustili americkí vojaci, ktorých ich velitelia potrebovali na iných miestach. Napätie medzi jezídmi a sunnitskými Arabmi trvá už niekoľko mesiacov a vystupňovalo sa po tom, čo v apríli jezídi ukameňovali 18–ročnú dievčinu zo svojej sekty za to, že konvertovala na islam a chcela sa bez súhlasu rodiny vydať za sunnitského mladíka.
Videozáznam z tejto verejnej popravy sa objavil na islamistických webových stránkach.
Medzi oboma skupinami sa začali objavovať spory aj prípady krvnej pomsty. Utorková noc však napriek tomu bola pre miestnych šokom.
Nová bašta teroristov
Analytici hneď prišli s vysvetlením, že je to len logický dôsledok amerických protiteroristických operácií v Bagdade a okolí, ktoré teroristov prinútili zmeniť pôsobisko.
Sever krajiny, relatívne „očistený“ od Američanov aj od dohľadu centrálnej vlády, s kilometrami neobývaného územia, je na to vhodným miestom. Útoky tiež opäť potvrdili americké odhady, že pred septembrovou správou o pokroku v Iraku, ktorú majú predložiť politickí aj vojenskí predstavitelia, podnikne protiamerický odboj sériu „spektakulárnych“ akcií.
Tie majú americkú verejnosť aj kongresmanov len utvrdiť v názore, že Irak je pre Ameriku stratený a najlepšou cestou, ako nepredlžovať agóniu, je krajinu opustiť.