BRATISLAVA. Ak má Slovensko lepšie predstaviť svoju kultúru v zahraničí, musia ministerstvá viac spolupracovať, napísalo ministerstvo kultúry do novej koncepie. Už pri jej spracovaní však vznikli nedorozumenia s ministerstvom zahraničných vecí, ktoré na jeseň pripravuje vlastný dokument.
Ministerstvo zahraničia dokonca navrhlo, aby materiál ministerstva kultúry vôbec nešiel na rokovanie vlády. To oponuje, že všetky rozpory už odstránilo.
Jediným konkrétnym návrhom v koncepcii je, aby vznikol koordinačný orgán. Ako bude vyzerať, sa aktéri ešte len majú dohodnúť. Na koncepciu nemá ministerstvo dohodnuté žiadne dodatočné peniaze k svojmu rozpočtu. Na otázku, či má zmysel materiál predkladať, odpovedalo, že ho mal minister Marek Maďarič v pláne.
Ministerstvo zahraničia by chcelo, aby v pracovnej skupine, ktorá by mala prezentáciu kultúry na starosti, mali ľudí viaceré ministerstvá, ďalšie orgány štátnej, verejnej správy i samosprávy, aj organizácie turistického ruchu. Všetko by mal zosúlaďovať Úrad vlády. Kultúra sa má stať „kľúčovým činiteľom našej diplomacie“.
Našu kultúru by mali cudzine predstavovať najmä slovenské inštitúty v zahraničí. Kým Česko má 22 centier v 18 krajinách sveta, Slovensko len 8.
Ministerstvo zahraničia tvrdí, že má záujem inštitúty udržať, mali by však byť efektívnejšie, prakticky len virtuálne. „Koncepcia prenájmov drahých priestorov je dnes prekonaná,“ hovorí Marianna Pilátová z jeho tlačového odboru.
Inštitúty by mali fungovať len pri našich zastupiteľských úradoch, podobne ako v Ríme či v Paríži. „Tento model sa nám veľmi osvedčil, má ho napríklad aj Holandsko,“ hovorí Pilátová.
Slovenské inštitúty v Prahe, Budapešti či Varšave sídlia v budovách historických centier miest.
Autor: zu