Podpísaním mnohých dohôd a demonštráciami „ázijskej jednoty“ sa včera v kirgizskom Biškeku skončil Summit štátov Šanghajskej spolupráce (ŠOS).
Aj keď je Irán zatiaľ len v kategórii pozorovateľa tejto ázijskej organizácie, prejav prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda vyvolal rovnaké nadšenie ako vystúpenie ruského lídra Vladimira Putina.
Irán i Moskva zhodne odsúdili rozmiestnenie amerického systému protiraketovej obrany v Európe a dôvody Washingtonu, ktorý hovorí o „iránskej vojenskej hrozbe“, považuje Putin i Ahmadínedžád za „klamné“.
Po tom, čo iránsky líder verejne odsúdil Američanov za ich expanzívnu vojenskú politiku, Putin navrhol vytvoriť kolegom „obranné pásy“.
Olympiáda je úplne čistá
Siedmy summit šiestich ázijských krajín (Rusko, Čína, Kirgizsko, Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan) i krajín prizvaných v kategórii pozorovateľov, ako je Mongolsko a Irán, odsúdil snahy niektorých krajín, predovšetkým Ameriky, diskreditovať olympiádu v Číne.
Organizácia sa pôvodne po vzniku v roku 1996 zaoberala spornými otázkami na ázijskom kontinente. Teraz sa z nej stáva podľa ruských komentátorov vojenský blok a v budúcnosti možno aj protiváha NATO.
Účastníci biškekskej schôdzky sa vyslovili aj za to, aby sa častejšie konali spoločné vojenské cvičenia, ako tie nedávne v ruskej Čeľjabinskej oblasti s účasťou členských štátov ŠOS.
Oficiálne ich zaradili do kategórie „antiteroristické“, vyskúšali však ťažké bombardéry a ďalšie zbrane, ktoré nie sú typické pre boj s teroristami. Ruské médiá nazvali manévre „krstom ázijskej Varšavskej zmluvy“.
Autor: Agentúra Epicentrum