Miestne úrady včera hlásili, že skutočný počet mŕtvych bude známy v priebehu niekoľkých dní. Zatiaľ sa hovorí o najmenej 250 obetiach, zaznelo však už aj číslo 500.
Číslo sa bude určite zvyšovať Podľa BBC v niektorých domoch žilo aj tridsať ľudí, výbuchy zničili celé ulice. Vylúčiť sa nedá ani to, že obetí bude menej.
Ako v Hirošime
Celá oblasť je ťažko dostupná, od útoku platí zákaz vychádzania a komunikácia medzi nemocnicami a úradmi viazne.
„Vyzerá to tam ako po atómovom výbuchu,“ vyhlásil podpredseda kurdskej autonómnej vlády Barham Salih. Z útoku na jezídov vinia irackú odnož al-Káidy, ktorá sa im pre ich „antiislamské“ náboženstvo už dlhšie vyhrážala.
Zástupcovia asi stotisícovej komunity jezídov hovoria, že útok bol etnickou čistkou a žiadajú vládu, aby im dala zbrane. Chcú čeliť teroristom a členom milícií. Tie na rozdiel od sunnitov a šiitov nemajú, a nemôžu sa ani spoľahnúť na úrady.
Útok na jezídov ukázal, aké nepriaznivé je postavenie náboženských menšín v Iraku.
Za Saddáma bolo lepšie
Malé, predislamské sekty či kulty miešajúce prvky judaizmu, kresťanstva, islamu a „pohanské“ zvyklosti sa mali podľa správ mimovládnych organizácií lepšie za Saddáma ako teraz.
Mark Lattimer z londýnskej mimovládnej Skupiny menšinových práv pre AP povedal, že Saddám na náboženské skupiny útočil, len ak sa mu to hodilo a malé sekty nechával bokom, lebo ich nevnímal ako hrozbu.
Organizácia monitoruje postavenie náboženských menšín a z jej zistení vyplýva, že Irak už opustila asi polovica tamojších kresťanov (malo by ich byť jeden až dva milióny).
Odboj ich, rovnako ako v súčasnosti nepočetnú skupinu irackých Židov, považuje za amerických spojencov a vyznávačov západných hodnôt.
Emigrovať? A kam?
Kresťania sú na rozdiel od chudobných jezídov, ktorí žijú kmeňovým spôsobom života, vzdelanejší, lepšie zabezpečení a pripravenejší opustiť krajinu.
Pre jezídov je možnosť, že by niekam emigrovali, číry nezmysel.
Oblasť, kde žijú, je pre nich prekliatím - v blízkosti hraníc so Sýriou a s Tureckom sa zrážajú záujmy týchto štátov a teroristickým skupinám sa tam darí prežívať bez väčšej pozornosti americkej či irackej armády. Navyše je tam veľa ropy.
Irak má koalíciu bez sunnitov
BAGDAD. Kurdi a umiernení šiiti vytvorili v Iraku novú vládnu koalíciu, ku ktorej sa odmietli pripojiť sunniti. Oznámil to včera iracký premiér Núrí Málikí a prezident Džalál Talabání. Ide o prvý výsledok trojdenných rokovaní, ktoré mali zachrániť kolabujúcu irackú vládu. Dohoda novej vláde zaisťuje väčšinu v 275–člennom parlamente. Na rokovaniach sa nezúčastnil nikto z umiernenej sunnitskej Irackej islamskej strany. Šiita Málikí i Kurd Talabání uviedli, že sunniti majú dvere stále otvorené.
Dohoda o koalícii prichádza v kritickom čase. O mesiac sa očakáva zverejnenie správy veliteľa amerických jednotiek v Iraku Davida Petraeusa, na základe ktorej sa bude v USA rozhodovať o budúcej stratégii v Iraku.
(čtk)
Autor: mik