Vzhľadom a veľkosťou nás upúta kortadéria, známa aj pod názvom pampová tráva. Keďže pochádza z pámp Južnej Ameriky, vyžaduje si teplé stanovištia a dobré zásobenie vlahou i živinami. Areál jej pestovania na Slovensku je tým obmedzený najmä na južné oblasti. V severnejších regiónoch sa môže pestovať buď v nádobách, ktoré cez zimu uskladníme napríklad v pivnici. Plne vynikne v čase kvitnutia, v septembri až októbri. K dispozícii je niekoľko kultivarov, ktoré sa líšia výškou trsu (1, 5 až 3 metre) i sfarbením súkvetia, ktoré môže byť biele, bielo-ružové až červeno-ružové.
K vysokým druhom ozdobných tráv patrí tiaj ež u nás dobre známa ozdobnica čínska, dosahujúca výšku od 1 do 2,5 metra. Je mrazuvzdorná, napriek tomu, že pochádza z východnej Ázie. V rámci tohto druhu existuje niekoľko kultivarov líšiacich sa nielen rýchlosťou klasenia, ale aj panašovaním listov, ktoré môže byť buď pozdĺžne, alebo priečne (Strictus alebo tzv. dikobrazia tráva). Pestujú sa najmä pre zvláštne súkvetia. Majú tvar chlpatých strapcov, ich farba závisí od kultivaru (ružovkastá až tmavohnedo-červená). Pestujú sa buď ako solitéry, alebo v kombinácii s jednoročnými trávami. Treba dbať na výber vhodných kultivarov, aby sme predišli sklamaniu, pretože niektoré tvoria iba bohaté olistenie, ale neklasia a nekvitnú (Gracillimus). Iné kvitnú zriedkavo a listy sú panašované priečne (Strictus) alebo pozdĺžne (Variegatus - v podstate nekvitne).
Medzi najčastejšie používané kultivary patrí Silberfeder (do 250 centimetrov) s kvetenstvom ružovej farby. Nižší kultivar Graziella (150 až 170 centimetrov) má v období kvitnutia súkvetie tmavoružovej farby, ktorá sa neskôr mení na sivo-striebornú.
K vysokým druhom tráv zaraďujeme aj bezkolenec belasý. Patrí k lesným trávam a je typický absenciou kolienok na steble. V jarnom období vytvára iba trsy, zaujímavejší je až počas steblovania v auguste a najmä na konci vegetačného obdobia, keď sa steblá sfarbia od oranžovej po žltú.
Autor: Norbert Gáborčík