BRATISLAVA. Ministerstvo práce a sociálnych vecí bude prideľovať dotácie ešte raz podľa pravidiel, ktoré umožnili neziskovej organizácii Privilégium uspieť, keď zaklamala v čestnom vyhlásení.
Hovorkyňa Oľga Škorecová povedala, že ministerka Viera Tomanová (Smer) sa chystá pripraviť nový výnos, ktorý bude upravovať prideľovanie peňazí tak, aby platil až od januára 2008.
Ministerstvo argumentuje aj tým, že noví záujemcovia o pomoc štátu v sociálnych projektoch podali prihlášky koncom júna, teda ešte pred vypuknutím škandálu.
Konkurz už beží
Medzičasom však má byť ešte jedno výberové konanie. Komisia by o záujemcoch o dotácie mala rozhodnúť v septembri. Malo by ísť o súťaž, do ktorej sa prihlášky posielali do konca júna, rozbehla sa teda ešte pred začiatkom kauzy Privilégium.
Ak by chcelo ministerstvo zabrániť, aby ho opäť podviedli, mohlo by súťaž zrušiť, prípadne dodatočne požiadať záujemcov, aby k prihláškam doložili aj potvrdenie od daňového úradu, že štátu nič nedlžia. Potvrdenie stojí 50 korún.
Ďalšou možnosťou je, že si prípadné nedoplatky overí na daňových úradoch. V prípade Privilégia tak urobilo až potom, ako na jeho nezaplatené dane upozornil denník SME.
Platný výnos, ktorý prijala Tomanovej predchodkyňa Iveta Radičová z SDKÚ, podľa Škorecovej stanovuje, komu, na aký účel a za akých podmienok možno poskytnúť dotáciu. „Neobsahuje však žiadne kontrolné mechanizmy ani sankcie pri porušení, resp. nedodržaní podmienok,“ povedala. Tieto kontrolné mechanizmy sa podľa hovorkyne v novom výnose zmenia.
Nezastaviť, ale doplniť
Právnik Transparency International Pavel Nechala si nemyslí, že by sa mali pre kauzu Privilégium zastaviť všetky výberové konania rozbehnuté podľa starých pravidiel.
Pomohol by podľa neho pokyn, aby žiadatelia priložili k odovzdaným dokumentom aj potvrdenie od daňového úradu, že voči nemu nemajú podlžnosti.
Za väčší problém ako systém podávania prihlášok považuje Nechala ich overovanie ministerstvom. „Keď už niekoho vybrali, tak tých prijímateľov dotácií nie je toľko, že by si ministerstvo nemohlo overiť, či sú doklady pravdivé.“
Ak by však nový systém priniesol iba požiadavky na ďalšie potvrdenia, ide podľa neho o krok späť. „Načo si platíme štát a dane, keď štátne orgány medzi sebou nevedia komunikovať?“ pýta sa.
Aby v najbližšom kole prideľovania dotácií žiadatelia prikladali aj potvrdenia z daňových úradov, Tomanovej odporučil aj jej stranícky kolega, vicepremiér Dušan Čaplovič.„Nemali by mať žiadny problém s dodaním výpisov. Odporúčam, aby sme kritériá sprísnili a upokojili situáciu,“ povedal. Takéto potvrdenie usvedčilo Privilégium z klamstva a na jeho základe vylúčili jeho šéfov zo Smeru.
Tomanová má vraj blízko k Bernátkovi
SDKÚ hovorí, že aj vzťah ministerkinej dcéry je dôkazom klientelizmu.
Ministerka práce Viera Tomanová si je podľa týždenníka Plus7 dní blízka s riaditeľom Sociálnej poisťovne Ivanom Bernátkom. Bernátek podľa týždenníka randí s Tomanovej dcérou Petronelou.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš hovorí, že by Tomanová tento rodinný vzťah mala sama vysvetliť. Aj toto je podľa neho dôkaz klientelizmu v Smere a dôvod, prečo by Tomanová nemala byť ministerkou.
Organizácia Privilégium, v ktorej Tomanová pracovala a ktorej udelila dotáciu, má v poisťovni dlh 17 miliónov korún. Poisťovňa dlh vymáhala, neskôr exekúciu zastavila.
(sita,r)
Privilégium nechce vrátiť dotáciu
Šéf neziskovky sa pýta, či má vrátiť postele aj s pacientmi.
Ministerstvo práce nariadilo organizácii Privilégium, aby vrátila poldruhamiliónovú dotáciu na polohovateľné postele, ktorú získala s pomocou klamstva.
Šéf Privilégia včera rádiu Viva tvrdil, že peniaze nevráti. „Ako môžem vrátiť dotáciu, prosím vás, keď ja som za ňu kúpil 44 postelí, na ktorých leží 44 ťažko postihnutých ľudí. To ju mám vrátiť aj s tými ľuďmi?“ povedal Miroslav Mečíř, ktorý podpísal čestné vyhlásenie, že organizácia nemá dlh voči štátu, hoci mala nedoplatky na daniach.
„Zatiaľ nemáme žiadnu oficiálnu reakciu neziskovej organizácie,“ povedala hovorkyňa ministerstva. „Podľa toho, aký zvolí postup alebo aká bude reakcia, zvolíme ďalší postup a zvážime ďalšie kroky.“
Privilégium preveruje Generálna prokuratúra, ale bližšie údaje nechce zverejniť. Polícia nemá informácie, že by sa začalo vyšetrovanie. Ministerstvo stále neoznámilo, či podá na Privilégium trestné oznámenie.
(knm)
Stĺpček Petra Schutza
Nech prispeje Fico
To, že dotácia na „44 polohovateľných postelí“ bola spoločnosti Privilégium pridelená na základe nepravdivých údajov, môžeme dnes pokladať za neoddiskutovateľný fakt. Otázku riaditeľa firmy Mečířa, že „ako mám vrátiť dotáciu (...), ak na tých posteliach leží 44 (...) ľudí“, musíme preto považovať za veľmi nenáležitý žart.
Spôsobov je viac, napríklad vydražiť autopark, na ktorom sa preváža šéfstvo „neziskovky“. Možné je aj obrátiť sa na Roberta Fica, či by nevypomohol z vlastnej výplaty, keďže za všetky postele prevzal osobnú zodpovednosť.
Hoci tak začerstva po škandále sotvakto riskne falošné čestné vyhlásenie, pýtať od žiadateľov, ktorí sa prihlásili do novej „súťaže“, daňový doklad, je povinnosť rezortu. Zmena pravidiel musí byť okamžitá. Nevidieť jedinú prekážku, prečo by sa výnos nedal sprísniť do dvoch minút tak, aby aspoň priamo nevyzýval na nepoctivé konanie (kradnutie).
Dúfať v takú zmenu subvenčných podmienok, ktorá by úplne odstránila klientske praktiky a partokraciu, je kvadratúra kruhu nielen pri vláde Smeru. Potrebujeme ešte desať káuz Privilégium, kým sa naučíme, že inštitút dotácie ako taký je výzva na klientelizmus a plytvanie peniazmi z princípu.