KINGSTON. Hurikán Dean, ktorý v Karibiku dosiaľ usmrtil deväť ľudí, smeruje ďalej na západ. Sprevádza ho vietor s rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu.
Obrovské vlnobitie po Jamajke (na snímke SITA/AP), Kajmanských ostrovoch a Kube sa blížilo k Belize, mexickému Yucatánu a juhu USA.
VIDEO: Dean na Jamajke
Dean rýchlo nabral na sile a na 5-stupňovej Saffir-Simpsonovej škále sa vyšplhal na štvrtý stupeň. Podľa meteorológov však môže čoskoro dosiahnuť najničivejší 5. stupeň.
Na hrozbu hurikánu zareagovalo i centrum NASA v Houstone. Nariadilo, aby sa raketoplán Endeavour vrátil zo svojej misie do Kennedyho vesmírneho centra na Floride už dnes. Teda o deň skôr oproti pôvodnému plánu. NASA tiež môže rozhodnúť, že raketoplán v prípade zlého počasia ponechá na obežnej dráhe. Počasie by podľa Reuters bezpečný príchod astronautov nemalo ohroziť. Meteorológovia hlásia pre Kennedyho vesmírne stredisko na Floride jasno.
Väzni v suchu
Zato v Texase pre istotu previezli väzňov do vnútrozemia a na pobreží rozmiestnili vrecia s pieskom. Mexiko evakuovalo už 90–tisíc turistov z mesta Cancún a Mayskej riviéry ako i 13–tisíc pracovníkov ropných spoločností v Mexickom zálive.
„Odchádzame, neradno sa hrať s prírodou,“ povedal pre agentúru AP Maclovio Manuel Kanul, ktorý sa zberal na odchod zo svojej rybárskej chatky v Cancúne. Turisti preplnili tamojšie letisko, aby utiekli pred hurikánom domov.
Mexičania majú doteraz v živej pamäti hurikán Wilma spred dvoch rokov, z ktorého sa turistický priemysel doteraz nespamätal. „Všetci vieme, čo sa tu deje každý rok, tak prečo v obchodoch nedostať jedlo, ale ceruzky?“ posťažovala sa pre televíziu Euronews obyvateľka Mexika.
Dean za sebou zanechal výpadky elektriny, odtrhnuté strechy, cesty zablokované popadanými stromami a odpadom vyvrhnutým z mora. Jamajka, kde oko hurikánu tesne minulo pevninu, zaznamenala prípady rabovania. Počasie zúrilo i v Číne, na Filipínach a na Taiwane. Tajfún Sepat si tam vyžiadal 30 obetí. Včera už zoslabol na tropickú búrku.
Autor: (lum); VIDEO: ČTK