BRATISLAVA. Eurofondy sú neadresné a nesmerujú najmä do menej rozvinutých regiónov Slovenska, uvádza sa v správe Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, ktorý analyzoval smerovanie prostriedkov z fondov Európskej únie do regiónov Slovenska v období 2004 až 2006.
Distribúcia eurofondov do jednotlivých oblastí Slovenska nesplnila cieľ v znižovaní regionálnych rozdielov, konštatuje sa v správe. Spomedzi desiatich okresov, ktoré vykazovali k 31. decembru 2005 minimálne 20-percentnú mieru nezamestnanosti, sa len okres Rimavská Sobota dostal do prvej desiatky okresov, kam v závislosti od počtu obyvateľov smeruje najviac príspevkov z eurofondov. V prvej tridsiatke okresov najviac podporovaných z eurofondov sa nachádzajú iba tri okresy z kritickej desiatky.
Okrem okresu Rimavská Sobota, ktorá je v rebríčku podľa výšky podpory z eurofondov na druhom mieste, je to aj Veľký Krtíš (24. miesto) a Sobrance (30. miesto). Okres Poltár dokonca patrí medzi najmenej podporované okresy. Z eurofondov získal v prepočte na obyvateľa iba 923 korún, čo ho zaraďuje na 77. miesto medzi 79 okresmi SR, píše sa v správe Konzervatívneho inštitútu.
“Napriek všeobecne uznávanému mýtu, že okresy Bratislavského kraja nemôžu významne čerpať prostriedky z eurofondov, tretí najvyšší príspevok z eurofondov a štátneho rozpočtu v prepočte na obyvateľa smeruje do okresu Bratislava I, ktorého miera nezamestnanosti je druhá najnižšia v SR,“ pripomína správa inšitútu. „Až štyri z ôsmich okresov Bratislavského kraja, teda Bratislava I, Malacky, Senec a Pezinok sa nachádzajú medzi okresmi, ktoré sú vzhľadom na počet obyvateľov najviac podporované z eurofondov,“ uvádza správa Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.