LONDÝN. Chlapci majú radi modrú, dievčatá ružovú a nik s tým nič nenarobí. Aspoň to tvrdia výskumníci v jednej z prvých vedeckých štúdií, ktorá sa zaoberá rodovo podmienenou obľubou farieb.
Výskumníci tvrdia, že tieto rozdiely môžu mať základ v evolúcii, počas ktorej si ženy vo svojej tradičnej úlohe zberačky vytvorili obľubu v červenkastých farbách spájajúcich sa so zrelým ovocím, ktoré zbierali.
Od deľby práce až k ružovej
Nedávne štúdie predpokladali, že modrá je univerzálne obľúbená a neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by podporovali myšlienku obľuby istých farieb na základe pohlavia, hovorí Anya Hurlbertová z Univerzity v Newcastle, ktorá štúdiu viedla.
"Usudzujeme, že tento rozdiel sa objavil po špecializácii deľby práce v priebehu evolúcie," napísala v časopise Current Biology . "Sú biologické dôvody pre obľubu červenkastých farieb."
Test - ukáž krajšiu farbu
Výskumníci počas štúdie požiadali skupinu asi 200 žien a mužov, aby si približne tisíc párov farebných obdĺžnikov zobrazených na monitore vybrali čo najrýchlejšie tie, ktoré sa im páčia najviac.
celé farebné spektrum
"Napriek tomu, že sme predpokladali, že nájdeme rozdiely medzi pohlaviami, boli sme prekvapení práve veľkosťou týchto rozdielov", pokračuje Hurlbertová.
S kolegami zakreslila výsledky testu pozdĺž farebného spektra. Zistili, že zatiaľ čo muži preferujú modrú, ženy sa prikláňajú skôr k ružovému koncu modrého spektra. "Ženy majú veľmi jasnú šablónu. V žltých a zelených oblastiach je slabšia, vrchol dosahuje vo fialových a červenkastých častiach."
obľuba farby
odtieň farby
Zdroj: Current Biology
Celkovo boli rozdiely medzi mužmi a ženami dosť jasné na to, aby sa z obľuby farieb istou osobou dalo zistiť jej pohlavie.
Genetika verzus kultúra
Aby zistili, či sú rozdiely v obľube farieb závislé od pohlavia alebo od kultúry, testovali výskumníci okrem Britov aj menšiu skupinku Číňanov. Výsledok v čínskej skupine bol podobný. Podľa Hurlbertovej to posilnilo teóriu, že rozdiely medzi pohlaviami by mali byť biologické.
Podľa výskumníčky však kultúra aj tak istú úlohu hrá. "V Číne je červená šťastnou farbou," píše v časopise. "A skutočne, naše čínske respondentky vykázali vyššiu obľubu červenej, než jej britské kolegyne."
Výskum má ďalej pokračovať, rozšíri sa aj na deti. Testovanie bude však pozmenené tak, aby sa dalo použiť aj na kojencoch. Hurlbertovej tím dúfa, že aj v tejto oblasti dospejú k istým odpovediam.
Ružová ako "upgrade" modrej
Hulbertová si myslí, že obľuba ružovej sa u žien vyvinula naviac k univerzálnej obľube modrej.
"Keď to spojíte, dostanete farby, ktoré majú ženy skutočne rady. Dostanete modrastú červenú, čo je niečo ako fialová alebo ružová."
"(O univerzálnej obľube modrej) môžem len špekulovať. Znova by som však ako argument použila evolúciu. Počas našich `stepných` čias sme prirodzene obľubovali jasné modré nebo, ktoré naznačovalo dobré počasie. Jasná modrá tak isto predstavuje kvalitný vodný zdroj."
Žena-zberačka a muž-lovec
Hurlbertová ďalej tvrdí, že pre mužov nebolo uvažovanie nad farbami také dôležité, keďže len potrebovali zočiť niečo tmavé a zastreliť to.
Eva mala podľa nej možno iný dôvod prečo odtrhla jablko. "Červená bola farba dobrého, zdravého jablka".
Autor: zh