Americký prezident George Bush vždy reagoval nervózne, keď jeho kritici prirovnávali americké ťaženie v Iraku a rastúcu frustráciu verejnosti z jeho priebehu k vojne vo Vietname. Vyhlasoval, že porovnávajú neporovnateľné.
Teraz si sám pomáha týmto prirovnávaním. Ale z úplne iného konca ako jeho politickí oponenti: hovorí o tom, že americký odchod z Vietnamu zaplatili svojimi životmi státisíce ľudí. Nie všetci s ním súhlasia.
Južná Ázia ako memento
„V Kambodži sa začala vražedná vláda Červených Khmérov, počas ktorej zomreli státisíce Kambodžanov hladom, pri mučení či popravách. Vo Vietname poslali amerických spojencov – vládnych úradníkov, intelektuálov a obchodníkov do táborov, kde desaťtisíce z nich zahynuli. Stovky tisíc ľudí utekali z krajiny na vratkých lodiach a mnohí z nich našli svoj hrob v Juhočínskom mori,“ tak opísal Bush dôsledky podľa neho predčasného amerického odchodu z Vietnamu vo včerajšom prejave pred americkými vojnovými veteránmi.
Prejav bol súčasťou ďalšieho kola Bushovej kampane zameranej na odvrátenie rýchleho odsunu z Iraku. Harmonogram pre odchod amerických vojsk požadujú demokrati, ale aj časť Bushových republikánov.
Bush si pre svoj včerajší prejav ani nemohol „vybrať“ horší čas. Americká armáda totiž včera oznámila, že pri nehode vrtuľníka v severnom Iraku prišla o 14 vojakov. Ide o najhorší smrteľný incident od januára 2005.
Bush vo svojom prejave pripomenul, že mnohí pochybovali o demokratickej budúcnosti Japonska po druhej svetovej vojne či o správnosti intervencie v Kórei. Vývoj v týchto krajinách podľa neho ukázal, že to boli dobré rozhodnutia. A história podľa Busha ukáže, že tak to bude aj na Blízkom východe.
Sporné dejiny
Bushove prirovnania pobúrili lídra demokratickej väčšiny v Senáte Harryho Reida. Prezident podľa neho ignoruje fundamentálne rozdiely medzi vojnou v Iraku a minulými konfliktmi. „Bushova administratíva zavádzala náš národ falošnými zámienkami, aby získala podporu pre inváziu do Iraku,“ povedal podľa AFP Reid.
Prezidentova interpretácia dejín znepokojuje aj historika vietnamskej vojny Stanleyho Karnowa. Ten pre USA Today povedal, že Vietnam nebol na rozdiel od Iraku „klbkom“ náboženských skupín, ktoré vzájomne bojujú. Karnow tiež celkom nerozumel, čo chcel Bush svojím prejavom povedať. „To sme akože mali zostať vo Vietname?“
Biely dom sa včera vrátil k podpore irackého premiéra Núrí Málikího. Po utorkových ostrých vyjadreniach ho znovu označil za muža na správnom mieste.
Irak vs Vietnam
Irak (od marca 2003 – 2007)
Počet obetí medzi vojakmi USA sa odhaduje na 4900.
Počet obetí medzi civilistami od 70 182 do 76 683.
Vojna vo Vietname (1959 – 1975)
Počet obetí medzi americkými vojakmi: 58 200.
Počet obetí medzi civilistami: cez 2 milióny.
(reuters, brittanica)