Americké spravodajské služby pochybujú o tom, že iracký premiér Nuri Malíkí je schopný pokročiť pri zjednocovaní krajiny rozdelenej po sektárskej línii.
Podľa správy zverejnenej
v denníku New York Times nastal v Iraku len malý politický pokrok a nezdá sa, že v budúcnosti sa to zmení. Je to už druhýkrát, čo takáto správa spochybňuje Malíkího schopnosti.
Bagdadu chýba líder
Prezident George Bush sa ho však stále zastáva, aj keď hovorí, že by mal urobiť viac. Americké sklamanie z irackého premiéra rastie, niektorí otvorene hovoria o jeho zosadení.
Problémom však je, že zaňho nemajú Američania ani Iračania náhradu. Nový líder, ktorý by získal akú–takú podporu v roztrieštenej krajine neexistuje.
Malíkí sa zatiaľ čoraz viac vzďaľuje Washingtonu a uzatvára pakty so svojimi susedmi
a americkými nepriateľmi: Sýriou a Iránom.
Bush Malíkího podporuje tiež s tým, že to nie je Washington, kto vládne Iraku. Prezident tak reagoval na výzvy viacerých demokratov, medzi nimi aj prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej, aby iracký parlament odvolal Malíkího z funkcie. Malíkí podľa nej krajinu viac rozdeľuje, ako spája.
Bush nevylúčil, že ak sa iracký ľud rozhodne pre náhradu za Malíkího, bude to jeho vôľa.
Malíkí určite nie je ideálny líder, jeho vláda je už mesiace
v politickej kríze a takmer polovica ministerských kresiel je neobsadená.
Irak bez lídrov
Faktom však je aj to, že na jeho miesto sa nikto nehrnie. V kuloároch sa síce spomínajú najmenej tri mená šiitských politikov, ktorí by ho mohli vystriedať, ale podľa analytikov nikto nemá šancu uspieť .
Rektor bagdadskej univerzity Taki Musáví AFP povedal, že ak sa nezmení postavenie premiéra, je jedno, kto bude vo funkcii.
„Nemôže si vyberať ministrov, ktorým dôveruje, pretože musí brať ľudí podľa toho, ku ktorej náboženskej skupine patria,“ vysvetlil Musáví.
Americký politológ Carlos Pascual z Brookings Institute zase AP povedal, že Bush Malíkímu toho naložil na plecia príliš veľa a teraz sa môže stať jeho obetným baránkom.
Korupcia v Iraku
Američania oznámili, že zatkli vinníkov najväčšieho prípadu korupcie v Iraku. Ide o majora americkej armády, jeho manželku
a sestru. Dôstojník mal dostať
9, 6 milióna dolárov od firiem, ktorým sprostredkoval dodávky balenej vody a iného spotrebného tovaru pre armádu. Majorova manželka a sestra preberali peniaze a ukladali ich do bánk v Kuvajte a Dubaji. Všetci traja svoju vinu popierajú. Američania v Iraku podľa Washington Post minuli 44 miliárd dolárov, zatiaľ objavili len málo prípadov korupcie.
(mik)