Vo vesmíre objavili "veľké nič"

Kozmický priestor sa v priemere blíži vákuu. No predsa sú v ňom veľké oblasti ešte podstatne prázdnejšie ako iné. Americkí astronómovia teraz objavili najväčšiu.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

Kozmický priestor sa v priemere blíži vákuu. No predsa sú v ňom veľké oblasti ešte podstatne prázdnejšie ako iné. Americkí astronómovia teraz objavili zďaleka najväčšiu.

Nachádza sa v súhvezdí Eridanus vo vzdialenosti 6 až 10 miliárd svetelných rokov od nás (1 svetelný rok = 9,46 bilióna kilometrov). Má úctyhodný priemer takmer 1 miliardu svetelných rokov. Neobsahuje nijakú bežnú hmotu v podobe hviezd, galaxií a medzihviezdneho plynu či prachu, ani záhadnú „tmavú hmotu", ktorá nesvieti v nijakom žiarení a o jej prítomnosti vedci vedia iba vďaka tomu, že gravitačne ovplyvňuje pohyb blízkych telies.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšia prázdnota...

Astronómovia označujú oblasti so zjavne hlboko podpriemerným obsahom hmoty ako prázdnoty (voids). Vo vesmíre ich je známy celý rad. „No dosiaľ nik neodhalil takú veľkú - ba vlastne to ani nik neočakával", uvádza vedúci objaviteľského tímu. Čím majú prázdnoty väčšie rozmery, tým je ich vo vesmíre menej, zároveň ani počítačové simulácie vývoja štruktúry vesmíru nenaznačili vznik ničoho podobného.

Objav umožnili pozorovania v pásme rádiového žiarenia zo Zeme anténnou sústavou VLA (Very Large Array) Národného rádioastronomického observatória v Novom Mexiku (USA) a z kozmického priestoru satelitom WMAP.

Práve údaje z WMAP odhalili v roku 2004 v oblasti súhvezdia Eridanus akúsi „chladnú škrvnu" s o čosi nižšou teplotou zvyškového mikrovlnného žiarenia vesmírneho pozadia - pozostatku po veľkom tresku, ktoré má priemerné teplotu 2,73 kelvina čiže menej ako mínus 270 stupňov Celzia. Prieskum tejto oblasti pomocou VLA neodhalil nijaké rádiogalaxie.

SkryťVypnúť reklamu

vesmirna_diera1.jpg

GRAFIKA - Vpravo je zvyškové mikrovlnné žiarenie vesmírneho pozadia, ktoré vzniklo krátko po veľkom tresku, pričom drobné nepravidelnosti jeho teploty, znázornené rozdielnymi farbami (čím modrejší tón, tým nižšia teplota) sú dôsledkami prvotných fluktuácií v skorom vesmírie. Žiarenie sa šíri vesmírom (doľava), ktorý vypĺňa pavučina galaxií, ich kôp a superkôp, ako aj prázdnot, čo všetko mierne ovplyvňuje jeho teplotu. Novoobjavená najväčšia prázdnota je znázornená v strede ilustrácie. Satelit WMAP (vľavo hore) ju vidí ako chladnú škvrnu vo zvyškovom žiarení, anténna sústava VLA (vľavo dolu) ako oblasť s výrazným deficitom rádiogalaxií. Fotomontáž: Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF, NASA

vesmirna_diera2.jpg

Vľavo pohľad satelitu WMAP (vo výreze) na oblasť zvyškového žiarenia s najväčšou prázdnotou (v krúžku), farebné rozdiely (modrá opäť zodpovedá najnižšej teplote) indikujú veľmi merne zmeny teploty tohto žiarenia na úrovni stotisícin okolo priemernej teploty 2,73 kelvina. Vpravo pohľad VLA (vo výreze) na tú istú oblasť, modrá indikuje pokles súhrnného žiarenia rádiogalaxií z tohto smeru o približne 20 percent pod priemernú hodnotu. Fotomontáž: Lawrence Rudnick et al., NRAO/AU/NSF, NASA

SkryťVypnúť reklamu

..a najväčšia záhada

Fotóny zvyškového mikrovlnného žiarenia získavajú pri prechode oblasťou s výskytom hmoty mierny prídavok energie. „Darcom" je tmavá energia, ktorá zhruba od polovice dnešného veku vesmíru spôsobuje zrýchľovanie jeho rozpínania. Preto sa zvyškové žiarenie v oblastiach s hmotou javí ako o čosi teplejšie. Keď fotóny zvyškového žiarenia naopak prechádzajú prázdnotou, vplyvom toho istého javu časť energie strácajú.

Objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru v roku 1998 pochopiteľne vyvolal obrovskú senzáciu. Hoci stále jestvujú aj iné vysvetlenia predmetných pozorovaní (týkali sa hviezdnych výbuchov istého typu, supernov, vo vzdialených galaxiách), odborný konsenzus ich dnes považuje za menej pravdepodobné. Fyzikálne vlastnosti tmavej energie sú neznáme. Prejavuje sa však de facto ako antigravitácia.

SkryťVypnúť reklamu

Poznanie jej vlastností je v súčasnosti pre astrofyziku kľúčové. Tmavá energia totiž predstavuje okolo 75 percent einsteinovskej hmoty-energie vo vesmíre. Ďalších približne 25 percent pripadá na spomenutú tmavú hmotu, takisto nejasnej podstaty. Bežná svietiaca hmota v podobe hviezd, galaxií a horúceho plynu či prachu, z ktorej sa skladá aj Slnko, Zem, pozemský život a my sami, tvorí iba zhruba 5 percent. Sme teda vesmírna menšina.

Objav oznámil Lawrence Rudnick z Minnesotskej univerzity (USA) s kolegami v článku, ktorý vyjde v časopise The Astrophysical Journal.

Autor: Zdeněk Urban pre Sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 291
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 731
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 210
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 602
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 390
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 156
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 780
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu