Stratené kľúče, zabudnuté dáždniky, peňaženky či doklady – to všetko mohli niekedy ľudia získať späť na oddelení strát a nálezov. Oddelenie bývalo na okresnom úrade, na vlakových aj autobusových staniciach. Dnes už stratené veci uložia len na Autobusovej stanici Mlynské Nivy. Hlavná stanica ich neuchováva, mestská polícia rieši len doklady.
Stratené kufre aj barly
Úschovňu batožín na autobusovej stanici, ktorá uschováva aj stratené veci, prevádzkuje súkromná firma.
„Našou podmienkou bolo, aby tam ostali zachované aj straty a nálezy,“ povedala Eva Vozárová zo Slovak lines. „Viackrát sa už stalo, že ľudia v zhone nastúpili do autobusu a ich kufre ostali na nástupišti,“ hovorí Gabriel Kozák, ktorý v úschovni pracuje. „Prídu si ich vyzdvihnúť niekedy aj po dvoch-troch týždňoch a sú šťastní, že ich predsa len našli.“
Majiteľ stratenej veci ju musí najskôr podrobne opísať. Za jej uschovanie platí tak isto ako za uloženie batožiny v úschovni, za deň je to 25 korún.
Úschovňa ale funguje len pre veci, ktoré sa nájdu na stanici a v autobusoch. Kozák vysvetlil, že najčastejšie nosia nálezy vodiči autobusov. „Jedným sortimentom sú stratené dáždniky, ďalej tu mávame peňaženky, doklady.“ Ku kurióznejším nálezom patria zabudnuté barle či akvárium.
Priemerne sa tu objaví okolo 15 vecí mesačne vrátane stratených dokladov. Väčšinu vecí si podľa Kozáka nakoniec vyzdvihnú ich majitelia. V úschovni sú uložené počas 30 dní.
Praha na nálezoch zarobí, Bratislava takú službu nemá
Oddelenie strát a nálezov na pražskom magistráte má podľa denníka MF Dnes mesačný zisk 30-tisíc korún. Za jeden deň majiteľ veci zaplatí dve koruny. Do skladov denne pribudne asi okolo 20 vecí. Doba na ich vykúpenie je pol roka, keď sa k nim dovtedy nikto neprihlási, pripadnú mestu. To ich každý mesiac predáva v dražbe.
Bratislava podobnú službu nemá. „Na oddelenie služieb občanov sa len veľmi sporadicky obracajú občania s nájdenými vecami. Ak ide o osobné doklady, oddelenie ich odporučí na políciu. Pokiaľ sa ukáže dopyt zo strany občanov intenzívny, mesto sa zriadeniu strát a nálezov nebráni a obnovu tejto služby nezavrhuje,“ povedala Mária Račková z magistrátu.
Petržalka o oddelení strát uvažuje
Petržalský hovorca Ľubomír Andrassy povedal, že samospráva už o založení oddelenia strát a nálezov uvažovala, diskutovali o tom niektorí poslanci. „Výsledkom diskusie môže byť, že miestny úrad takéto oddelenie v blízkej budúcnosti zriadi. Spolupracovalo by s mestskou aj štátnou políciou, kde ľudia najčastejšie stratené veci a doklady prinášajú.“
Staré Mesto o zavedení podobnej služby neuvažuje. Staromestská hovorkyňa Alena Kopřivová povedala, že mestská časť ju ani v minulosti nezabezpečovala, predtým také oddelenie bolo na okresnom úrade. Dodala, že straty a nálezy nespadajú do povinností samosprávy.