ženám možnosť slobodne sa rozhodnúť, kedy
a koľko detí chcú mať. Existuje celý rad
dostupných antikoncepčných prípravkov a závisí od každej ženy, pre ktorý sa rozhodne. Je však dôležité poradiť sa
so svojím gynekológom.
Antikoncepcia je naozaj rozumná cesta k plánovaniu rodičovstva. Podľa gynekológa Jozefa Španku: "Asi 50 percent všetkých gravidít je neželaných a polovica z nich sa končí umelým prerušením tehotenstva." Zákrok však prináša celý rad komplikácií.
Podľa doktora Španku nie je ich výskyt až taký vysoký, ale niektoré komplikácie prinášajú vysoké riziko potratu, eventuálne aj sterility. "Preto tvrdím, že antikoncepcia je naozaj správnou voľbou. Je dôležité, aby vhodnú formu vybral gynekológ po zvážení všetkých okolností a splnení medicínskych kritérií na užívanie antikoncepcie," vysvetľuje doktor Španka.
Ženská antikoncepcia sa rozdeľuje na prirodzené metódy, mechanické metódy (bariérové), depotné systémy, núdzovú antikoncepciu, chemickú metódu a sterilizáciu.
Prirodzené metódy
a) Prerušovaný pohlavný styk
Princíp tejto metódy spočíva v tom, že muž ejakuluje mimo pošvy ženy. Riziko spočíva v uvoľnení spermií ešte pred vyvrcholením
b) Meranie teplôt v pošve
Táto metóda nie je príliš spoľahlivá a na Slovensku ju využíva čoraz menej žien. Tesne po ovulácii sa zvyšuje telesná teplota a zostáva vysoká najmenej tri dni. Zároveň sa zvyšuje množstvo hlienu v pošve okolo obdobia ovulácie. Prirodzená metóda je vhodná pre ženy, ktoré majú pravidelný menštruačný cyklus.
c) Bilingsova metóda
V období ovulácie dochádza k zvýšenej tvorbe vaginálneho hlienu. Podľa meniacej sa hustoty hlienu a následného vymiznutia vie žena rozpoznať ukončenie plodných dní.
d) Výpočet plodných a neplodných dní
Na dôkladné rozoznanie plodných a neplodných dní si žena musí svoj menštruačný cyklus sledovať minimálne 12 mesiacov.
Mechanické metódy - bariérové
Do tejto skupiny zahrňujeme kondóm, klobúčik na kŕčok maternice a pesar. Bariérovou metódou zamedzíme vstupu spermií do maternice a stretnutiu s vajíčkom. Tieto antikoncepčné prostriedky nie sú účinné, ak kým sa nepoužívajú správne. "Pesar a klobúčikový pesar sa na Slovensku takmer vôbec nepoužíva," hovorí gynekológ Španka. Mužský kondóm je jedinou antikoncepčnou metódou, ktorá chráni partnera a partnerku pred infekciami a pohlavnými chorobami. Klobúčik a pesar nie sú vhodné pre všetky ženy. O ich používaní sa treba poradiť s lekárom. U citlivejších žien môžu znižovať spontánnosť pri sexe.
Depotné systémy
Existujú tri formy: náplasť, implantát a depotná injekcia. Náplasť patrí medzi najnovšie formy antikoncepcie. Jej účinok spočíva v zábrane ovulácie, zahustení hlienu kŕčka maternice a zmeny sliznice maternice. Aplikuje sa jedenkrát týždenne, čím sa znižuje riziko zo zabudnutia.
"Nezaťažuje tráviaci systém a nespôsobuje hnačky a vracanie. Aplikuje sa priamo na kožu, ale v extrémnych podmienkach (pri plávaní, v saune, sprchovaní, či iných športových aktivitách) náplasť dobre nedrží," vysvetľuje gynekológ Španka.
Implantát sa aplikuje priamo pod kožu. Produkuje prirodzené estrogény a zvyšuje hustotu hlienu v kŕčku maternice. Implantát je vysoko antikoncepčne spoľahlivý. Vymieňa sa každé tri roky. Nemá vplyv na krvný tlak a odporúča sa používať u žien s tromboembóliou v anamnéze.
Depotnú injekciu využíva len málo slovenských žien. Je vhodná pre ženy okolo 40 rokov. Je určená viac pre rozvojové krajiny, kde sa používa bežne.
Chemická antikoncepcia
a) krémy, peny alebo čapíky
Aplikuje sa priamo do pošvy vo forme krému, peny, alebo vaginálnych čípkov. Tie narušujú funkciu spermií alebo ich priamo zabíjajú. Chemická antikoncepcia sa často používa s bariérovou, čo zvyšuje jej spoľahlivosť. Je dostupná priamo v lekárni a vydáva sa aj bez lekárskeho predpisu. b) hormonálna antikoncepcia
Predchádza otehotneniu tým, že mení hormonálne pomery v tele. Patrí hneď po sterilizácii medzi najspoľahlivejšie metódy. Najčastejšie sa používa kombinácia antikoncepčných tabletiek alebo čisto gestagénových. Jej účinnosť je 99,8-percentná, predpokladom je však pravidelné užívanie tabletiek. "Hormonálna je najpoužívanejšia a najúčinnejšia antikoncepcia na Slovensku. Okrem kontracepčného efektu prináša ďalšie benefity, ako zníženie rizika zápalov v oblasti malej panvy, zníženie rizika rakoviny vaječníkov a dutiny tela maternice, odstránenie bolestí pri menštruácií, navodenie pravidelného cyklu. Niektoré preparáty majú dobrý kozmetický účinok na pleť a vlasy," hovorí Jozef Španka a dodáva, že "v súčasnosti hrajú prím v hormonálnej antikoncepcii kontraceptíva s obsahom drospirenonu. Ide o látku gestagénovej povahy, ktorá je najbližšia prirodzenému ženskému progesterónu a jej hlavný efekt spočíva v tom, že preparát, v ktorom je obsiahnutý, nezadržiava v tele vodu, takže prírastok na hmotnosti je nulový."
Ďalšou formou je dlhodobá hormonálna antikoncepcia. Používa sa vo forme implantátu, ktorý sa vkladá pod kožu.
Vo svete je dostupná aj hormonálna injekcia, ktorá sa vpichuje do svalu a je účinná 2 až 3 mesiace. Na Slovensku zatiaľ dostupná nie je.
Núdzová
antikoncepcia
Poslaním núdzovej antikoncepcie je okamžitá dostupnosť a účinnosť. Na Slovensku sa predáva bez lekárskeho predpisu už tri roky. Vo svete ju poznajú už od 80. rokov a dodnes sa jej predaj uplatnil v 37 krajinách. Nie je určená na pravidelné používanie. Tablety sa užívajú po nechránenom pohlavnom styku, ak hrozí riziku neželaného otehotnenia. Treba tak urobiť do 72 hodín po pohlavnom styku. Účinnosť núdzovej antikoncepcie je 85-percentná.
Sterilizácia
Je operačné znepriechodnenie vajíčkovodov ženy. "Sterilizácia je dnes čisto komerčná záležitosť. Za zákrok sa platí asi 7-tisíc korún. V minulosti musela pacientka požiadať o schválenie na zákrok "sterilizačnú komisiu". Dnes je tento súhlas len formálnou záležitosťou. Samozrejme, že ho nedostane 17-ročné dievča, ktoré ešte nerodilo, ale pokojne ho môže dostať 20-ročná žena, ktorá má za sebou jeden alebo dva úspešné pôrody," spresňuje Jozef Španka.
Pravidlá pri používaní hormonálnej antikoncepcie
pri nasadení antikoncepcie v prvý deň menštruácie nie je potrebné sa chrániť inak. Ak však začnete používať hormonálnu antikoncepciu v druhý až piaty deň, je potrebné sa pri pohlavnom styku chrániť iným spôsobom (kondóm),
raz ročne treba absolvovať gynekologickú prehliadku,
pri používaní antikoncepcie nie je vhodné fajčiť,
antikoncepciu treba brať vždy v rovnakú hodinu,
pri predpísaní antikoncepcie je potrebné oboznámiť lekára so všetkými liekmi, ktoré užívate,
treba dodržiavať pravidelný pitný režim,
pred plánovanou operáciou treba užívanie antikoncepcie prerušiť.
Mužská antikoncepcia
Mechanická antikoncepcia
Najbežnejšia forma antikoncepcie pre mužov. U nás je okrem sterilizácie jedinou dostupnou. Muž bráni preniknutiu spermií do pošvy nasadením kondómu.
Imunoantikoncepcia
Metóda, ktorá funguje na princípe vakcíny. Do krvného obehu muža sa vpichne bielkovina a imunitný systém začne proti nej produkovať protilátky. Tie zasiahnu do procesu oplodnenia tak, že ho zablokujú. Táto forma antikoncepcie nie je na Slovensku dostupná.
Hormonálna antikoncepcia
Je v priebehu testovania. Podľa amerických vedcov by mala fungovať na rovnakom princípe ako ženská hormonálna antikoncepcia. Mužská však spôsobí, že muž sa stane na nejaký čas neplodný. Podľa štúdií na dva až tri mesiace, potom sa jeho plodnosť vráti. Momentálne sa klinicky testujú dva prípravky. Jeden sa podáva injekčne a druhý by sa mal implantovať pod kožu.
Sterilizácia - vasektómia
U pacienta sa pri sterilizácii podväzujú semenovody. Muž zostáva neplodný navždy. Sterilizácia sa vykonáva operačným zákrokom.
Martina Habláková