Zo dňa na deň, bez akéhokoľvek varovania zvýšila m • anmarská vláda ceny benzínu až o sto percent. V Rangúne prestali premávať autobusy, taxíky, ľudia museli ísť pešo do práce a následne začali rásť aj ceny potravín. Stovky frustrovaných Mjanmarčanov vyšli do ulíc a protestovali proti prudkému zhoršovaniu životnej úrovne. Ku koncu augusta vojenský režim zasiahol a pozatýkal vyše sto opozičných predstaviteľov.
Hlad a nulová demokracia
„Protesty dokazujú, ako sú Barmčania nespokojní. Odrazu sa zdvojnásobila cena pohonných látok a s tým súvisí aj ďalší rast výdavkov - napríklad ryže. To ovplyvní každú rodinu,“ hovorí Marie Peřinová z českého občianskeho združenia Člověk v tísni, ktorá Mjanmarsko pravidelne navštevuje.
Súčasný záťah proti opozícii je najväčší od protestov z roku 1988, keď režim tvrdo zakročil proti demonštráciám študentov a budhistických mníchov. Zahynuli vtedy až tri tisícky ľudí.
Medzi dnešnými zadržanými je mnoho študentských lídrov vrátane známeho Min Ko Naina, ktorý strávil už 15 rokov vo väzení. Junta včera zastavila aj 270 kilometrov dlhý pochod naprieč krajinou a zatkla troch organizátorov. Malo ísť o ďalší zo série protestov proti prudkému znižovaniu životnej úrovne.
„Zatýkanie je takmer identické s tým, čo sa udialo v roku 2003 na Kube. Fidel Castro dal uväzniť 75 disidentov, ktorí žiadali dodržiavanie ľudských práv,“ hovorí Peřinová.
VIDEO: Augustové protesty proti zvýšeniu cien ropy a benzínu
Protesty Západu
Masové zatýkanie v Mjanmarsku odsúdil britský premiér Gordon Brown, americký prezident George Bush i šéf OSN Pan Ki Mun. Aktívna je aj slovenská diplomacia, ktorá sa snaží presadiť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o Mjanmarsku, ktorú však Čína a Rusko stále vetujú.
Kuriózne je, že práve včera skončila v Mjanmarsku prvá etapa príprav novej ústavy, ktorá má krajinu viesť k demokracii. „Detailné princípy cesty“ štrnásť rokov zostavoval Národný konvent zložený z tisícky Mjanmarčanov, ktorých vybral režim. Na konci procesu majú byť slobodné voľby, nijaký časový plán však neexistuje.
Západní diplomati v tom vidia skôr snahu junty zabetónovať sa pri moci. Z príprav ústavy je navyše vylúčená opozičná Národná liga za demokraciu. Na jej čele stojí Su Ťij, ktorú armáda drží už 16 rokov v domácom väzení. Na jej podporu sa postavili aj mnohé holywoodske hviezdy, naposledy Jim Carrey.
Mimovládne organizácie v EuroBurma Network tlačia na to, aby Európska únia neskončila len pri tlačových vyhláseniach, poslala mjanmarským generálom demarš a žiadala vysvetliť masové zatýkanie.
Úrady zatkli, mučili a ohrozovali životy tých, čo pokojne vyjadrili svoju nespokojnosť s rastom cien.
Národná liga za demokraciu
opozičná strana Su Ťij