KOŠICE, PREŠOV. Zlepšiť informovanosť občanov žijúcich v oblastiach pozdĺž hranice s Ukrajinou o ich právach a povinnostiach má informačná kampaň v Košickom a Prešovskom kraji. Podľa doterajších skúseností necelých sto kilometrov dlhá hraničná čiara, ktorá sa od 1. januára budúceho roku stane zároveň aj vonkajšou hranicou schengenského priestoru, bude aj v budúcnosti stredobodom záujmu pašerákov a prevádzačov ľudí. Až tri štvrtiny migrantov, ktorí k nám smerujú z Ukrajiny, sa sústreďuje na krátky úsek v horskom teréne na severovýchode Slovenska.
Časť obyvateľov prihraničných okresov sa už teraz cíti byť obmedzovaná častými kontrolami zo strany colníkov a príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície.
„Naším vstupom do schengenu sa nič nemení. Výkon služby podľa schengenských noriem sme zaviedli už vlani v októbri. Občanom chceme vysvetliť, že prítomnosť našich ľudí zvýši ich bezpečnosť a celkovo zníži kriminalitu,“ povedal šéf Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach Miroslav Uchnár.
Kampaň sa sústreďuje okrem predstaviteľov miestnej štátnej správy a samosprávy, cirkví, učiteľov predovšetkým na absolventov základných a stredných škôl. Podľa odborníkov mladí ľudia patria k najrizikovejším a najzraniteľnejším skupinám. Práve oni sa najčastejšie stávajú obeťami dobre organizovaných zločineckých skupín.
Ako uviedla Soňa Andrášová z Medzinárodnej organizácie pre migráciu, Slovensko je pre ilegálnych migrantov, ktorí sa často stávajú tovarom v rukách obchodníkov s ľuďmi, tranzitnou krajinou, pre obchodníkov s bielym mäsom aj zdrojovou krajinou. Organizácia vlani poskytla pomoc jedenástim obetiam, z toho desať bolo donútených k prostitúcii.
„Obchod s ľuďmi je jednou z najrozsiahlejších kriminálnych činností,“ uviedla Andrášová. Podľa jej vyjadrenia vlaňajších jedenásť prípadov je len špičkou ľadovca. „Obete sa väčšinou z rúk obchodníkov už nedostanú. A keď, radšej mlčia.“
Problémové je najmä Anglicko, kde si najviac mladých Slovákov hľadá prácu.
Autor: sen