Americký prezident George Bush sa po vyše roku opäť dostavil do Iraku.
Tentoraz obišiel Bagdad, čím chcel podľa svojich poradcov ukázať svoju nevôľu s počínaním tamojšej vlády.
Pristál na základni v kedysi odbojnej provinicii Anbar, kde podľa Američanov došlo k prudkému poklesu násilností. To zase, aby ukázal, že je v nej dostatočne bezpečne na príchod amerického prezidenta aj kľúčových členov jeho kabinetu a najvplyvnejších poradcov.
Bush si tiež dal pozvať irackého premiéra Nuriho Malíkího. Malíkí je šiita, Anbar je sunnitská oblasť. Malo to symbolizovať, že napriek sporom medzi irackými náboženskými skupinami nemá premiér problém navštíviť sunnitskú oblasť.
Očakávané prekvapenie
George Bush však neprišiel do Iraku len pre symboliku. Jeho návšteva bola presne načasovaná a dlho pripravovaná.
Novinári podľa agentúry AP o tom, že sa Bush v Iraku zastaví na ceste na summit krajín APEC v Austrálii, špekulovali už dlhšie. Najmä po tom, čo Biely dom oznámil, že prezidenta nebude pre problémy s krčnou chrbticou sprevádzať prvá dáma.
Americký prezident prišiel do Iraku necelé dva týždne predtým, ako má v Kongrese zaznieť správa o pokroku v Iraku, ktorú rovnako netrpezlivo očakávajú demokrati, ako aj čoraz viac protivojnovo naladení prezidentovi republikáni.
Očakáva sa, že správa potvrdí pokrok Američanov vo vojenskej a bezpečnostnej oblasti a poukáže na to, že Iračanom sa nepodarili splniť politické „míľniky“, ktoré od nich Washington požadoval.
Či však Američanov presvedčí, že v Iraku ešte treba zostať, nevedno. Bush posledné týždne venuje veľa času a energie na to, aby Američanov uistil v tom, že zotrvanie vojakov v Iraku je potrebné a odchod len prehĺbi iracký chaos.
Bushovi sa však teraz bude vysvetľovať ťažšie. Zdá sa totiž, že na postupný odchod sú čoraz viac „naštartovaní“ jeho najbližší spojenci - Briti.
Good bye, Basra
Práve v deň jeho návštevy dokončilo 500 britských vojakov odchod z poslednej základne v druhom najväčšom irackom meste Basra a definitívne ho odovzdali Iračanom.
Briti sa stiahli na okraj mesta a prakticky ovládajú už len jednu zo štyroch provincií na juhu krajiny. Tej by sa chceli „zbaviť“ do konca tohto roka. Potom nebudú mať dôvod naďalej svojich vojakov v Iraku držať.
Odchod sprevádzali nepríjemné výmeny názorov medzi americkou a britskou generalitou. Američania si totiž myslia, že Briti sa pre opustenie centra južného Iraku rozhodli predčasne a tvrdia, že tam hrozí ešte väčší chaos a mocenský boj medzi súperiacimi šiitskými frakciami. Naznačujú tiež, že Briti Basru celkom nezvládli.
Penzionovaní britskí generáli zase vyhlásili, že Američanom to v Iraku vôbec nevychádza, vraj aj pre aroganciu a tvrdohlavosť bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda.
To všetko má byť znakom prehlbujúcich sa rozporov medzi Londýnom a Washingtonom po nástupe premiéra Gordona Browna, ktorý nechce byť kópiou Bushovho oddaného priateľa Tonyho Blaira.