Americký protiraketový systém v strednej Európe a nezávislosť pre Kosovo.
To sú podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova (na snímke SITA/AP) dve veci, v ktorých Rusko Západu určite neustúpi.
Vyhlásil to počas svojej včerajšej prednášky na Moskovskej univerzite. Lavrov zdôraznil, že pokiaľ ide o národnú bezpečnosť Ruska, nemožno sa s nikým dohovárať a obchodovať.
Červená čiara v Kremli
Odmietavá pozícia k samostatnosti Kosova a rozmiestnenie protiraketového systému v ČR a Poľsku tak zostávajú nezmenené. Lavrov varoval pred prekročením tzv. „červenej čiary“. Má ísť o akúsi pomyselnú hranicu trpezlivosti a tolerancie Ruska k vonkajšiemu nebezpečiu.
Šéf ruskej diplomacie obvinil niektorých západných partnerov a novinárov, že umelo vytvárajú mýtus o „ruskej hrozbe“.
Rozmiestnenie amerického systému protiraketovej obrany v Európe všal Lavrov úplne nezavrhol – pokiaľ ho budú Američania realizovať spoločne s Ruskom.
„Nie je nutné ponáhľať sa a prijímať riešenia, ktoré spôsobia konfrontáciu, či už ide o protiraketovú obranu, Kosovo alebo ďalšie rozširovanie NATO,“ povedal Lavrov a naznačil, že isté zmeny k lepšiemu by mohli nastať po amerických prezidentských voľbách.
Rozhodne odmietol, že by teraz hrozil návrat k studenej vojne. „Rusko nie je nepriateľ USA,“ zdôraznil.
Zhovievaví boli voči Veľkej Británii, s ktorou má v súčasnosti Rusko krajne napäté vzťahy predovšetkým pre nevyjasnenú vraždu bývalého ruského agenta tajných služieb, žijúceho v Londýne, Alexandra Litvinenka.
Lavrov poľutoval Londýn, ktorý sa údajne stal súčasťou intríg a provokácií proti Rusku, osnovaných niektorými emigrantmi. Mal na mysli oligarchu Borisa Berezovského, ktorý získal v Británii politický azyl.
Celým vystúpením ministra Lavrova sa prelínala téma neprijateľnosti jednopolárneho sveta, čo podľa Moskvy presadzuje Washington. V kritike Spojených štátov bol však Lavrov mierny: „Rusko vzhľadom na svoju históriu dokáže pochopiť, čo to je geopolitická samota. Keď ty vychádzaš z najlepších úmyslov, chceš zmeniť svet, a ostatní buď nerozumejú alebo neprijímajú tvoje metódy,“ vyhlásil takmer s otcovskou starostlivosťou a múdrosťou.
Vyzval na iný, podľa neho efektívnejší systém vodcovských mocností sveta.
Jasne definoval svoju krajinu ako jeden z vedúcich štátov planéty, keď vyhlásil: „Rusko už 3000 rokov nesie na svojich bedrách nemalú časť bremena podpory rovnováhy v európskej i svetovej politike.“
Naši partneri musia pochopiť, že neobchodujeme.
Sergej Lavrov ruský minister zahraničia