Teroristická dráma v Nemecku rozpútala protiislamské vášne aj v najvyšších kruhoch.
Domáci politici dokonca začali diskutovať o obmedzení práva na súkromie podľa vierovyznania. Nemecká polícia dva dni po zatknutí troch teroristov, ktorí pripravovali masívne bombové útoky, oznámila, že pátra ešte po ďalších desiatich podozrivých. Medzi hľadanými sú rodení Nemci, Turci aj prisťahovalci iných národností.
Vláda v Berlíne však vyhlasuje, že bezprostredné nebezpečenstvo krajine už nehrozí.
Sídlo radikálov asi odhalili
Policajné razie pokračovali v juhonemeckom meste Ulm, ktoré podľa médií mohlo byť základňou pripravovaných bombových útokov. Policajti
v miestnom Islamskom informačnom centre (IZZ) zhabali počítače i viacero kníh (na snímke Reuters).
Vodca skupiny z Ulmu Tolga D. už dlhšie sedí vo vyšetrovacej väzbe, pretože nahováral jedného zo svojich žiakov na svätú vojnu proti neveriacim. Podľa Focus Online práve on mohol byť ideovým lídrom útokov.
Niektorí členovia centra napríklad bojovali aj na strane separatistov v Čečensku. Časopis IZZ mŕtvych vtedy oslavoval ako mučeníkov.
Ulm a blízky Neue Ulm sú dôležité moslimské centrá. Tajné služby ich roky považujú za centrum náboženských extrémistov, doteraz im však na nezákonnú činnosť chýbali dôkazy.
Mnoho Nemcov práve v Ulme konvertovalo na islam.
Politici túžia po kontrole
Významnú úlohu v teroristických bunkách podľa bavorského ministra vnútra Günthera Becksteina zohrávajú práve noví veriaci.
„Polícia musí sledovať konvertistov v islamských organizáciách. Tí však zatiaľ nemajú povinnosť oznámiť svoj prestup na islam,“ povedal Beckstein denníku Die Welt.
Minister navyše navrhuje, aby pre podozrivých radikálov platil zákaz používať mobilný telefón a internet.
Nemci tiež uvažujú o prísnejšej kontrole súkromných počítačov. Vplyvné denníky ako Frankfurter Allgemeine Zeitung a Die Welt pripomínajú návrh spolkového ministra vnútra Wolfganga Schäubla povoliť tajné on-line prehľadávanie osobných počítačov.
Reakciou na teroristickú hrozbu má byť aj revízia trestného zákona. Schäuble spolu
s poslancami CDU navrhujú, aby sa za trestný čin považovala aj návšteva teroristického tábora či šírenie návodu na zostrojenie bomby cez internet.
Zásluhy chcú i Američania
Nemenovaný dôstojník americkej tajnej služby pre Denver Post včera odhalil, že skupinu teroristov Nemecku pomohli vystopovať Spojené štáty. Odpočúvali totiž ich telefóny v čase, keď sa presúvali z výcvikového tábora v Pakistane.
Svetové i domáce tajné služby sa o moslimov v Nemecku začali zaujímať krátko po
11. septembri 2001. Útok na Svetové obchodné centrum mali vtedy koordinovať aj zo severonemeckého Hamburgu.
Z moslimskej komunity
v Bavorsku mal zasa vzísť strojca atentátov na Bali, pri ktorých v októbri 2002 zahynulo najmenej 202 ľudí.
V Bavorsku chceme vedieť, o čom kážu v mešitách.
Nutná je nepretržitá kontrola fanatického islamizmu.
Günther Beckstein bavorský spolkový minister vnútra