Detaily z vyšetrovania zmareného teroristického útoku nedávajú Nemcom spať. Médiá cez víkend chrlili informácie o tom, že od útoku, ktorý mal predčiť hrôzy v Londýne a Madride, delili krajinu len dni.
A stále si nemôžu vydýchnúť. Nemecko sa podľa bezpečnostných expertov stalo pre teroristov mimoriadne prestížnym cieľom, kedže doteraz bolo samovražedných atentátov ušetrené. Aj doteraz neznámy Zväz islamského džihádu, ku ktorému traja zatknutí teroristi patrili, sa chcel zviditeľniť práve útokom na Nemecko.
Viac než 50 podozrivých
Trojica mužov, ktorú minulý týždeň zatkli, mala príkaz z Pakistanu udrieť do 15. septembra. Prípravy pokročili oveľa viac, ako bolo doteraz uvedené. A to napriek tomu, že zatknutí vedeli, že ich polícia sleduje.
Hovorkyňa federálnej prokuratúry Petra Kneuerová potvrdila, že podozriví si už vo Francúzsku kúpili tri opotrebované dodávky, ktoré sa mali podľa denníka Bild stať autobombami. Možné ciele rozoberali Fritz G. a Adem Y. 20. júla na ceste do Hannoveru, kam išli za obchodníkom s chemikáliami.
Hovorili o letisku vo Frankfurte a nočnom klube či „diskotéke s americkými pobehlicami“. Polícia auto odpočúvala.
Okrem troch zadržaných vyšetruje nemecká polícia ďalších sedem osôb. Podľa víkendových informácií sa hovorí až o 50 podozrivých, ktorí mali trojici pomáhať v Nemecku i zo zahraničia.
Utáraný policajt
Podľa generálnej prokuratúry bude vyšetrovanie trvať ešte mesiace. Za centrá islamistov označila nemecké mestá Ulm, Braunschweig, Kolín a Berlín.
Jednu z najväčších policajných akcií v povojnových dejinách Nemecka odštartoval podľa magazínu Der Spiegel zhovorčivý vidiecky policajt, ktorý trojicu podozrivých náhodou zastavil pri bežnej cestnej kontrole.
Policajt sa pred nimi preriekol, že ich mená sú na „zozname Spolkového kriminálneho úradu (BKA)“. Počuli to nielen traja podozriví, ale aj úradníci BKA, ktorí auto odpočúvali.
Mesiace trvajúca Operácia Alberich bola podľa Der Spiegel výsledkom mimoriadne úzkej spolupráce nemeckých úradníkov a americkej CIA. Hovorilo sa o nej už na summite G 8 v Heiligendamme.
Zmarený teroristický útok Nemcov vystrašil. Až teraz prežili svoj 11. september, hoci bez následkov. Až 72 percent označilo podľa prieskumu inštitútu Emnid islamský terorizmus za nebezpečnejší, než bolo vyčíňanie teroristickej skupiny Frakcia Červenej armády (RAF).
Atentáty RAF, ktoré otriasli Nemeckom pred 30 rokmi, patrili doteraz k najtragickejšiemu obdobiu povojnových dejín. Teraz sa cíti ohrozený každý štvrtý Nemec.
Bola to spolupráca ako nikdy predtým.
Michael Chertoff americký minister pre vnútornú bezpečnosť