te.
Čo vám preblesklo mysľou po premenenom mečbale?
“Nič. Spadla som na kurt - unavená a šťastná. V očiach som mala slzičky.“
Cestou do finále ste vyradili aj turnajovú jednotku Rusku Pavľučenkovú. Ktorý zápas bol najťažší?
“Určite finálový. Urszula Radwanska je mladšia sestra Agnieszky, ktorá v hlavnom turnaji vyradila obhajkyňu titulu Mariu Šarapovovú. Poľka hrala sebavedome. Doteraz sme mali zápasovú bilanciu 1:1 a aj vo Flushing Meadows sme sa naťahovali o každú loptičku. Hrali sme na kurte číslo trinásť, v hľadisku ma povzbudzovala skupina slovenských študentov. V rozhodujúcom treťom sete som rátala, že Urszula už môže byť unavená, predsa len hrala na turnaji do samého záveru aj štvorhru. Cením si, že najlepšie údery som zahrala za nepriaznivého stavu 4:5 a 0:30. To ma veľmi posilnilo. V tajbrejku mi už hral vývoj do kariet.“
Čo sa dialo potom?
“Bola som ako na kolotoči otázok novinárov. Najprv na tlačovej besede s akreditovanými žurnalistami a telefón v hotelovej izbe na Manhattane som nestačila zdvíhať ani na druhý deň v hoteli.“
Sledovali ste finálový zápas dvojhry mužov Federer - Djokovič?
“Videla som iba jeden a pol setu. Mala som lístok od Djokovičovho trénera Mariána Vajdu, ale najprv som musela absolvovať dopingovú kontrolu. Držala som palce Novakovi, žiaľ, nevyšlo to. Cítila som sa ako v rozprávke, keď som sa potom po zápase mohla v hráčskej miestnosti stretnúť s najlepšími hráčkami a hráčmi sveta. S Federerom som si urobila fotku.“
Čím to, že najlepší výsledok kariéry ste dosiahli na tvrdom povrchu, hoci ste vyrástli na antuke?
“Do štrnástich rokov ma trénoval otec Jozef a často sme trénovali v telocvični na parketách, kde má loptička nízky, rýchly odskok. Zvykla som si. V úderoch mi vyhovuje viac ako vysoký odskok loptičky na antuke. Tvrdý povrch je môj najobľúbenejší.“
Komu by ste venovali čerstvý triumf?
“Rodičom a staršej sestre Zuzke. Vždy za mnou stáli, pri víťazstvách aj pri prehrách.“
Juniori nedostávajú za turnajové víťazstvá žiadne finančné odmeny. Čo vám bude pripomínať triumf na US Open?
“Veľký strieborný pohár, ktorý si veziem domov. Na pamiatku som dostala aj zlatú guľôčku od organizátorov. Najdôležitejší je však pocit, že prvenstvom na grandslamovom turnaji môžem naštartovať kariéru smerom k turnajom žien na okruhu WTA Tour.“
Slovenská tenistka Karina Habšudová, ktorá vyhrala dvojhru v juniorskom turnaji v New Yorku v roku 1991, sa neskôr dostala medzi ženami až do svetovej desiatky. Aký je váš cieľ?
“Nekladiem si až také vysoké méty. Vravím si, že chcem byť lepšia ako sestra, ktorá bola najvyššie na 173. mieste WTA. A potom sa pokúsim dostať do stovky. Je to dlhá cesta.“
Ste jednou z mála tenistiek s obojručnými údermi z forhendu aj z bekhendu. Je to výhoda, či naopak?
“Necítim to ako záťaž, hoci najmä pri forhendových úderoch musím byť včaššie. V núdzi si pomáham aj jednoručným úderom. 'Obojručák' mi zostal z detstva, keď som hrala s veľkou raketou. Nevládala som ju, pomohla som si oboma rukami.“
Ste členkou Národného tenisového centra. Kedy vás najbližšie uvidia naši fanúšikovia?
“Potešila som sa novinke, že organizátori tradičného turnaja Ritro Slovak Open v Bratislave mi na základe výsledku z US Open udelili voľnú kartu. Vlani Dominika Cibulková využila kartu a prebojovala sa k titulu. Pre mňa by bolo úspechom každé jedno víťazstvo.“
Cesta Kristíny Kučovej k triumfu na US Open
1. kolo: Narová (Tal.) 6:2, 6:2
2. kolo: Hercogová (Slovin.) 6:0, 4:6, 6:1
3. kolo: Glušková (12-Izr.) 6:3, 6:0
štvrťfinále: Pavľučenkovová (1-Rus.) 7:5, 6:1
semifinále: Kalašnikovová (Gruz.) 7:5, 6:1
finále: U. Radwanská (2-Poľ.) 6:3, 1:6, 7:6 (4)