Zdegenerované či zvrhlé umenie je výrok, ktorý je v Nemecku absolútnym tabu. Často ho totiž používal Adolf Hitler. Patrí do nacistického slovníka, ktorý sa dnes v krajine nepoužíva.
Kardinál Joachim Meisner z kolínskej arcidiecézy to asi vie, napriek tomu sa v piatok vo svojej kázni nezdráhal o zvrhlom umení hovoriť. Pobúril tým mnohých nemeckých politikov aj umelcov. Bývalý minister kultúry spolkovej krajiny Severné Porýnie-Westfálsko Michael Versper kardinála obvinil, že „rozdúchava nebezpečný oheň“.
Entartete Kunst
Meisner si nacistickým výrazom pomohol pri príležitosti slávnostného otvorenia diecézneho múzea umenia v Kolíne.
„Tam, kde sa kultúra oddelí od uctievania Boha a to zamrzne v ritualizme, tam sa kultúra premení na zvrhlú, zdegenerovanú,“ vyhlásil kardinál, ktorý podľa denníka Frankfurter Allgemeine svoje slová neskôr obhajoval. „Len som chcel jasne povedať, že keď sa kultúra oddelí od umenia, obom to uškodí.“
Výrok zdegenerované umenie (entartete Kunst) používali počas Hitlerovej éry jeho prívrženci. Vyjadrovali tak odpor k novým výtvarným smerom, ktoré prišli po období impresionizmu a nezhodovali sa s nacistickými ideálmi krásy.
Podľa portálu spiegel.online dokonca v roku 1937 zorganizovali výstavu v Mníchove s názvom Zdegenerované umenie.
Za Hitlera sa takzvané čistky umenia robili vo veľkom. Nacisti pritom zhabali asi 16-tisíc umeleckých diel a moderným umelcom, obchodníkom s umením či vysokoškolským profesorom zakázali pracovať.
„Hitler nám síce nemôže zakázať všetky slová, ale používať slovo zdegenerované v súvislosti s umením, to je veľmi veľký krok vedľa,“ vyhlásil pre Frankfurter Allgemeine svetoznámy nemecký maliar a fotograf Gerhard Richter.
Nekatolícka vitráž
Nedávno odhalili v kolínskom dóme vitráž okna, ktorú Richter zhotovil. Kardinálovi sa však nové okno nepáči, zdá sa mu málo katolícke. Podľa neho sa skôr hodí do mešity ako do katolíckeho chrámu.
„Už tieto kardinálové slová jasne ukázali, že s ním sa o umení nedá diskutovať,“ vyhlásil pre médiá štátny tajomník pre kultúru Hans-Heinrich Grosse-Brockhoff. „Je hrozné, že sa kardinál dal strhnúť k takým výrokom. Ukazuje to, že nemá k umeniu a kultúre žiaden prístup.“
Meisnerove slová rozhorčili aj nemeckú židovskú obec. Jej šéf Stephan Kramer včera pre noviny Tagesspiegel am Sonntag vyhlásil, že „kardinál nielenže neustále pokúša hranice dovoleného, on ich pravidelne prekračuje“.
Meisnera sa doteraz zastala jedine jeho arcidiecéza. V oficiálnom vyhlásení napísala, že kritika jeho slov je „prinajmenšom otázna a vonkoncom neprimeraná“. Arcibiskupa údajne pranierujú za niečo, čo tak vôbec nemyslel.