BRATISLAVA. Od Nového roka nemá byť na Slovensku trestné len popieranie holokaustu, tzv. osvienčimská lož, ale aj ospravedlňovanie genocíd, zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Zmenu navrhuje rezort spravodlivosti v novele Trestného zákona.
„Zahŕňa to všetko. Nielen holokaust, ale aj vyhladzovanie Rómov a iných národov, nielen počas 2. svetovej vojny,“ povedal hovorca ministerstva Michal Jurči. Rezort navrhuje aj sprísniť tresty za takéto delikty. Hornú hranicu sadzby by zvýšil z troch na päť rokov väzenia.
Ministerstvo hovorí, že zmenou reaguje na medzinárodný dohovor, ktorý nás k tomu zaväzuje.
Jozefovi Vozárovi z Ústavu štátu a práva SAV prekáža, že v novej úprave už ministerstvo osobitne nespomína holokaust, ale len genocídu. Myslí si, že pôvodný paragraf o osvienčimskej lži má v zákone zostať. „Aj vzhľadom na osobitnú historickú skúsenosť.“
Osvienčimská lož už takmer z Trestného zákona vypadla pred tromi rokmi. Vypustiť ju navrhol exminister Daniel Lipšic, podľa ktorého štát nemôže posudzovať, ktoré prejavy sú dobré a ktoré zlé. Môže tak stratiť hranicu a potom verbálne delikty stále rozširovať, čím sa vraj obmedzuje sloboda prejavu. „Nemali by byť stíhané prejavy, ktoré nepodnecujú k násiliu,“ hovorí.
Lipšic s popieraním holokaustu či genocíd nesúhlasí, myslí si však, že je úlohou spoločenských elít ľudí, ktoré takéto prejavy šíria, verejne odsúdiť a dostať do izolácie. „Ak sa začnú trestať, stanú sa z nich martýri slobody prejavu a dostanú sa na titulky novín, o čo im vlastne ide.“
„Myšlienky chrániť aj takéto prejavy pochádzajú z USA, teda z krajiny, kde priamo nezažili hrôzu vojny ani hrozných dôsledkov fašistického, či iného totalitného režimu,“ hovorí Vozár. Neplatí na ne ani ochrana podľa známeho článku 10 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd, ktorý zaručuje slobodu prejavu.