Francúzsky minister zahraničia Bernard Kouchner vystríhal pred vojnou s Iránom.
Tá podľa neho hrozí v prípade, že sa teheránskemu režimu podarí vyrobiť atómovú bombu. Kouchner však pripomenul, že stále treba vyjednávať.
Vojna je podľa neho najhoršia, avšak nie úplne nereálna možnosť. Francúzi sa tak v otázke podozrivého iránskeho jadrového programu stavajú ešte väčšími radikálmi ako Američania.
Francúzi pritvrdili
Americký minister obrany Robert Gates uplynulý víkend hovoril oveľa umiernenejšie. Spomenul, že verí skôr v diplomatické a ekonomické sankcie.
Mohlo by to naznačovať, že v americkej administratíve, kde sa odohráva tuhý boj dvoch „iránskych“ koncepcií - diplomacie a sily, zatiaľ prevažujú umiernenejšie názory.
Kouchnerov výrok je v línii s minulomesačným zásadným zahraničnopolitickým prejavom francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Ten označil Irán za najakútnejší problém zahraničnej politiky a naznačil, že Francúzsko bude voči Teheránu voliť agresívnejší prístup.
Tamojšia vláda to vo včerajšom vyhlásení pre iránsku agentúru IRNA označila za dôkaz, že Sarkozy si „navlieka americkú kožu“. „Noví obyvatelia Elyzejského paláca sa správajú ešte iracionálnejšie ako Washington,“ stálo vo vyhlásení.
Francúzi, zdá sa, tiež strácajú trpezlivosť s Bezpečnostnou radou OSN a jej neschopnosťou presadiť voči Iránu skutočne efektívne sankcie.
Zavedie ďalšie sankcie EÚ?
Práve koncom tohto týždňa by sa členovia BR (USA, Británia, Rusko, Francúzsko a Čína) mali stretnúť s Nemeckom, aby naformulovali nové sankcie.
Dve predchádzajúce série sankcií však Teherán v pokračovaní jadrového programu nezastavili. Francúzi naznačujú, že ak to nepôjde v BR OSN, budú pracovať spolu s Nemcami na tom, aby reálne sankcie presadili v Európskej únii.
O čo konkrétne by malo ísť a aké sú šance, že zahraničnopoliticky rozdrobená únia sa k nim odhodlá, o tom sa v Paríži nateraz odmietajú baviť.
Problémom Čína a Rusko
Celý proces prijímania sankcií voči Iránu komplikuje podľa niektorých kritikov kontroverzná dohoda medzi Teheránom a Medzinárodnou atómovou agentúrou (MAAE). Stojí v nej, že Irán povolí inšpekcie pracovníkom MAAE, aby dokázal, že jeho jadrový program je čisto mierový.
Takýchto dohôd však Teherán už uzavrel niekoľko, nikdy ich nerešpektoval a využíval ich len na to, aby získal čas.
Sú však dostatočným argumentom pre Čínu a Rusko, ktoré v úlohe advokátov Iránu v BR OSN zmierňujú ostrý tón ostatných členov.
Musíme sa pripraviť na najhoršie. A to najhoršie je vojna.
Bernard Kouchner francúzsky minister zahraničia