VIDEO - Relácia Zničí lykožrút slovenské lesy?
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia dostalo 921-tisíc korún na výrobu dokumentu a diskusnej relácie od Environmentálneho fondu. Posledné slovo o tom, kto dostane dotáciu z fondu, má sám minister životného prostredia, poradným orgánom mu je Rada fondu.
„To asi ani nie je právne možné, aby si zriaďovateľ fondu sám pridelil peniaze?“ zostal prekvapený exminister životného prostredia László Miklós. Za jeho vedenia ministerstvo peniaze z fondu nedostalo.
Dotácie fond delil najmä medzi obce na výstavbu kanalizácií, čističiek alebo rekultiváciu skládok.
Postup ministerstva a STV kritizujú poslanci všetkých strán okrem SNS, ktorej nominant rezort vedie.
„O koľko lykožrútov je za ten milión korún menej? Keby sme spravili analýzu, tak myslím, že ani o jedného,“ povedal poslanec za Smer Dušan Jarjabek.
Hovorca ministerstva Peter Višváder reláciu zdôvodňuje tým, že „ministerstvo má povinnosť informovať o celoslovenských kalamitách, ktoré ohrozujú životné prostredie“.
Hovorkyňa STV Želmíra Habánová hovorí, že išlo o koprodukčný projekt, nad ktorým mala dohľad dramaturgia STV, aby zachovala pluralitu. Ministerstvo zaplatilo výrobu. „Finančnú odplatu sme žiadali pre dlhodobú podkapitalizovanosť STV.“
Oponentov do diskusie nechceli
Diskusnou reláciou, ktorú ministerstvo životného prostredia zaplatilo STV, sa už zaoberá Rada pre vysielanie a retransmisiu aj Rada STV.
Podnet dostali od mimovládnych organizácií združených v Ekofóre.
V diskusii totiž nebol, kto by mal na lykožrútovú kalamitu iný názor, ako je lesnícky, ktorý je zhodný z ministerským. Jediným zástupcom tretieho sektora v relácii bol Mikuláš Michelčík, predseda Združenia lesníkov a ochrancov Tatier, bývalý riaditeľ Štátnych lesov TANAPu. Aj jeho názor je zhodný z ministerským.
„Keď sme zistili, kto bude v relácii diskutovať, ešte deň pred vysielaním sme STV písali a telefonovali a ponúkali nášho zástupcu,“ povedal Juraj Smatana z Ekofóra. Toto združenie má na riešenie iný názor. Odpoveď nedostali.
Hovorkyňa STV Želmíra Habánová je presvedčená, že obsadenie bolo vyvážené a zabezpečovalo pluralitu názorov. O obsadení podľa nej nerozhodovalo ministerstvo, ale televízia. Neodpovedala, prečo nereagovala na emaily od ochranárov s ponukou hosťa.
Hovorca ministra bol spolutvorcom relácie
Ekológovia sú presvedčení, že rada porušila zákon o vysielaní a rentransmisii aj preto, že v záverečných titulkoch bol medzi tvorcami, ktorý sa na jej príprave podieľal, uvedený aj hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. „Domnievame sa, že keď pán Višváder bol v pozadí výroby relácie, došlo k hrubému politickému zásahu do vysielania nezávislej inštitúcie,“ píše v podnete Ekofórum.
Rada pre vysielanie a retransmisiu podľa riaditeľa kancelárie Ľuboša Kukliša diskusiu zatiaľ analyzuje.
Miroslav Kollár z Rady STV otvorene hovorí, že ak sa preukáže, že reláciu platilo ministerstvo, „STV prestáva byť verejnoprávnou a stáva sa štátnou televíziou. Ako verejnoprávna by nemala byť televíziou na artikulovanie názorov administratívy, ale takéto konroverzné témy sama spracúvať“.
Keď ekológovia pred dvoma týždňami zverejnili podnet, ktorý poslali rade, Višváder poslal TASR vyhlásenie, v ktorom odmietol, že by ministerstvo zasahovalo do diskusie.
Izákov rezort je spokojný
„Ministerstvo oceňuje krok Slovenskej televízie, ktorá odvysielala besedu, oceňujeme, že sa relácia neniesla v duchu konfrontácie, ktoré členovia Ekofóra v otázke podkôrneho hmyzu neustále vyvolávajú.“
Tvrdil, že tvorcom relácie len tlačové oddelenie ministerstva poslalo podklady o dôsledkoch kalamity. „V tom nevidím žiaden politický zásah do obsahu.“
Na otázku SME, ako ministerstvo použilo dotáciu z Environmentálneho fondu, však už Višváder odpovedal, že 434-tisíc použili na besedu v STV a 535-tisíc na dokumentárny film.
Ten vysielala televízia pred diskusiou a dnes je na internetovej stránke ministerstva.
Anketa
Čo hovoríte na to, že ministerstvo životného prostredia zafinancovalo diskusiu v STV o lykožrútoch, bez oponentov?
VIDEO: Anketa
Za veľmi veľa peňazí bolo v tomto prípade veľmi málo muziky.
Dušan Jarjabek, Smer
Zdá sa mi to mimoriadne neetické.
Pavol Minárik, KDH
Do takéhoto typu diskusií mali byť prizvané obidve strany, aby sa k téme mohli vyjadriť.
Ľudmila Mušková, HZDS
Je to jednoznačným porušením všetkých noriem, ktoré hovoria o tom, na čo sa má používať Environmentálny fond.
Gyula Bárdos, SMK
Bolo by zodpovedné, keby do diskusie pozvali aj ľudí s iným názorom, ako má ministerstvo a lesníci.
Pavol Frešo, SDKÚ
Pokiaľ sú také pomery, že do verejnoprávnej televízie sa jednotlivé rezorty alebo také pálčivé témy ako lykožrút dajú dostať len takouto formou, tak je podstatný obsah, že sa odkomunikoval problém a nie forma.
Rafael Rafaj, SNS
Text a video: Miroslav Kern
Stĺpček Mariána Leška
Kúpená
V Slovenskej televízii to ešte nevyzerá tak ako pred desiatimi rokmi, keď SIS pripravila reláciu a riaditeľ Kubiš ju odvysielal. Teraz to v STV vyzerá tak, že riaditeľ Hreha pustil na obrazovku reláciu, ktorú pripravilo a zaplatilo ministerstvo životného prostredia.
Je poburujúce, že peniaze z Environmentálneho fondu, ktoré majú slúžiť napríklad na výstavbu čističiek, minister Izák skanalizoval na zaplatenie televíznej relácie, ktorá spropagovala názor, aký rezort považuje za správny. Peniaze z verejných zdrojov ministerstvo zneužilo na to, aby si kúpilo vysielanie, do ktorého nepustilo ľudí s iným zmýšľaním.
Je diskvalifikujúce, že verejnoprávna STV, ktorá má byť zo zákona televíziou verejnej služby, sa nechala kúpiť, aby ministerstvu poslúžila spôsobom, ktorý by zdiskreditoval každého vysielateľa. Inštitúcia, ktorá je ochotná odvysielať to,za čo jej zaplatia, nie je verejnoprávna, ale predajná.