BRATISLAVA. To, čo spravil minister životného prostredia Jaroslav Izák z SNS, by vraj iní ministri neurobili. Povedali to včera po rokovaní vlády.
Izák dal pol milióna z Environmentálneho fondu na diskusiu v STV o lykožrútovi vo Vysokých Tatrách. Všetci hostia v relácii mali rovnaký názor ako ministerstvo.
Ministri: Platená diskusia nie je diskusia
Diskusiu v STV by sme neplatili, tvrdia ministri vlády Roberta Fica.
VIDEO: Ministri by neplatili
VIDEO: Eugen Korda
„Určite by v programe, ktorý má tému, na ktorú existujú rôzne relevantné názory, mali tieto názory mať zastúpenie,“ hovorí minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru. Podľa neho problém nie je v tom, že reláciu financovalo ministerstvo, ale v tom, aby následne spĺňala kritérium plurality. Reláciu nevidel a k tomu, či by mal niekto za takéto konanie niesť zodpovednosť, sa nechcel vyjadriť.
Ak reláciu financuje ministerstvo, „určite by taká vec mala byť obsahom titulkov,“ dodal Maďarič.
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS hovorí, že je to záležitosť masmediálnej komunikácie ministra životného prostredia. „Vždy je lepšie, ak prídu obidve strany,“ myslí si Jureňa s tým, že podľa jeho informácií boli pozývaní aj zástupcovia Ekofóra. Tí to však popierajú.
„Je dostatok iných možností ako povedať to, čo človek chce,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Valentovič zo Smeru. On by takú diskusiu nezaplatil, lebo „potom to nie je diskusia, ale monológ“.
Reláciu v STV neplánuje platiť ani minister zahraničných vecí Ján Kubiš za Smer, aj keď by bol rád, keby sa o ich témach diskutovalo viac. Predpokladá však, že to STV vie urobiť sama.
Aj minister dopravy Ľubomír Vážny zo Smeru si myslí, že diskusia má zmysel vtedy, keď „je tam oponentúra“.
Situáciu v STV teraz analyzuje novinárka Stanislava Benická. Ani podľa nej nie je v poriadku, ak do diskusie platenej ministerstvom, nikoho nepozvú. „Pokiaľ to tam nie je uvedené, je to problém.“
Premiér Robert Fico, ktorý často kritizuje médiá, sa k tomu, čo urobila STV, odmietol vyjadriť.
Vedenie STV sa obhajuje tým, že peniaze zobrali, lebo sú vo finančnej tiesni a na pluralitu dohliadla dramaturgia televízie.
Moderátorka mala byť opozíciou
Jana Holéciová, ktorá moderovala diskusnú reláciu STV platenú ministerstvom, mala podľa svojho vedenia reprezentovať opačný názor ako hostia relácie.
Moderátorka diskusie o lykožrútovi vo Vysokých Tatrách Jana Holéciová tvrdí, že nevedela, že ide o zaplatenú reláciu.
Na diskusiu poskytlo pol milióna ministerstvo životného prostredia a nepozvali do nej nikoho, kto by mal opačný názor ako ministerstvo. Ministrom je Jaroslav Izák z SNS. Pred diskusiou odvysielali dokument financovaný tiež ministerstvom.
„Na reláciu som sa pripravovala z odbornej stránky sama. O tom, že si ju malo zaplatiť ministerstvo, som sa dozvedela z novín,“ povedala Holéciová. „Je to pre mňa dosť veľký šok. Ak sa to potvrdí, rada si počkám na rozhodnutie obidvoch rád.“
Situáciu bude riešiť Rada STV na budúci týždeň. „Ak by som čo i len tušila, že v pozadí je niečo také, neváhala by som od toho aj v ten deň odstúpiť,“ tvrdí moderátorka. Na otázku, kto vyberal do relácie hostí, nechcela odpovedať. „Opýtajte sa vedenia STV.“ Neodpovedala ani, či považovala výber hostí za objektívny. Poverená intendantka dvojky Elena Gašparová povedala, že reláciu pripravoval dramaturg Martin Peterich. Ten jej vraj povedal, že názor ochranárov bude reprezentovať Holéciová, ktorá s nimi sympatizuje.
„Od toho sa dištancujem, že by som bola niekoho sympatizantkou,“ tvrdí Holéciová.
Ministerstvo odmieta, že by urobilo chybu. „Ministerstvo reláciu financovalo a poskytlo informácie, ktoré o kalamite a problematike lykožrúta má. Tam sa jeho úloha skončila. Konkrétne okruhy otázok a zostava pozvaných hostí boli záležitosťou tvorcov relácie,“ píše v stanovisku hovorca Peter Višváder. Oceňuje „odborný a nekonfrontačný charakter diskusie“.
Kritiku odmieta aj STV. Dokument pred reláciou vyrobila firma Nclub, ktorá v minulosti vyrábala PR dokumenty pre vládnu agentúru SARIO. V jednom vystupoval Pavol Rusko. Vysielala ich aj STV.
Autor: Monika Žemlová