SANTIAGO DE CHILE. Peruánsky exprezident Alberto Fujimori včera zrejme definitívne prehral svoj boj o vyhnutie sa spravodlivosti. Čílsky najvyšší súd vyhovel žiadosti Peru o jeho vydanie. Lima svojho bývalého prvého muža obviňuje z porušovania ľudských práv a korupcie. Mal sa ich dopustiť počas svojej vlády v 90. rokoch. Podľa organizácie Human Rights Watch došlo k vydaniu bývalej hlavy štátu za porušovanie ľudských práv v jej krajine vôbec prvýkrát v histórii.
Konečný verdikt
Najvyšší súd tak zvrátil rozhodnutie jedného zo svojich sudcov z júla, ktorý jeho vydanie zamietol. Včerajší verdikt má definitívnu platnosť bez možnosti odvolať sa. Päťčlenný senát tentoraz rozhodol o Fujimoriho vine v otázke porušovania ľudských práv jednohlasne.
Čílska vláda plánuje jeho vydanie do Peru, kde mu hrozí až 30 rokov väzenia, „čo najskôr“. Na základe vzájomnej zmluvy má na to tri mesiace.
Najvyšší súd súhlasil zo 7 z celkovo 13 bodov obžaloby. Na zozname bola okrem odpočúvania, sprenevery štátnych fondov a korupcie aj zodpovednosť za smrť najmenej 25 ľudí. Peruánske eskadry smrti sa mali na jeho príkaz zúčastniť dvoch masakier známych ako Barrios Altos a La Cantuta zo začiatku 90. rokov.
Peruánska vláda vtedy viedla vojnu s obávanou maoistickou skupinou rebelov známou pod názvom Svetlý chodník. Obeťami vládnych jednotiek sa však v spomínaných dvoch obciach stali aj civilisti, ktorí s rebelmi nemali nič spoločné - študenti, ich profesor a malé dieťa.
Plán návratu skrachoval
Exprezident, ktorého v Čile držia v domácom väzení, všetky obvinenia popiera. Tvrdí, že prípad je politicky motivovaný a pred súdom vyhlásil, že je nevinný.
Pred dvoma rokmi priletel do Santiaga z Japonska - krajiny svojich predkov. Plánoval odtiaľ návrat do Peru, kde chcel v minulom roku znovu zvíťaziť v prezidentských voľbách. Na základe medzinárodného zatykača ho však zatkli.
Na čele Peru stál Fujimiri v rokoch 1990 až 2000, keď sa po korupčnom škandále jeho vláda rozpadla a krajinu opustil. Utiekol do Japonska, ktorého je rovnako občanom. Túto skutočnosť sa snažil využiť aj v júni tohto roka a kandidatúrou do japonského senátu sa chcel vyhnúť trestnému stíhaniu.
Napriek minulosti plnej škandálov má v Peru dodnes množstvo priaznivcov. K dobru mu pripisujú práve úspešný boj proti maoistickým vzbúrencom.
Autor: čtk, ma