Medzi stovkou najbohatších ľudí z krajín strednej a východnej Európy je iba jeden Slovák - najmä v Česku podnikajúci Andrej Babiš. Spolu s ním sa do východoeurópskej Top 100, ktorú zostavil poľský týždenník Wprost, dostali z Česka už len finančník Petr Kellner a vlastník skupiny KKCG Karel Komárek.
Dvadsiaty Kellner, ktorého produkty si možno na Slovensku kúpiť napríklad v Českej poisťovni alebo v splátkovej spoločnosti Home Credit, si s majetkom 5,8 miliardy dolárov zopakoval svoje minuloročné umiestnenie. Babiš sa okolo sedemdesiateho miesta pohyboval aj minulý rok. Komárek, ktorý so Slovenským plynárenským priemyslom vlastní vysoko ziskový podnik SPP Bohemia, rebríček uzatvára.
V prvej dvadsiatke sú okrem Kellnera len miliardári z Ruska a Ukrajiny, ktorí zarábajú predovšetkým na ťažbe a spracovaní nerastných surovín.
Najbohatším mužom z krajín bývalého socialistického bloku je podľa rebríčka Rus Oleg Deripaska, ktorý s majetkom 30 miliárd dolárov kontroluje najväčšieho svetového producenta hliníka UC Russian Aluminium.
Aj druhú a tretiu pozíciu obsadili Rusi. Bývalý Deripaskov obchodný partner Roman Abramovič a Genadij Timčenko zbohatli na rope.
Stavia aj na Slovensku
Deripaska, majiteľ hlinikárne, ale napríklad aj automobilky GAZ, podniká aj na Slovensku. Túto jar totiž kúpil v konzorciu s rakúskym finančným holdingom Raiffeisen a poisťovňou Uniqa rozhodujúci podiel akcií rakúskej stavebnej firmy Strabag. Tá na Slovensku stavia diaľnicu v úseku Mengusovce - Jánovce. Od minulého roka vlastní Strabag aj jednu z najvýznamnejších slovenských stavebných firiem Zipp. Spolu s ďalšími firmami z prostredia výroby stavebných materiálov je obrat Strabagu na Slovensku vyše desať miliárd korún.
Denník MF Dnes, ktorý pomáhal so zostavením rebríčka, v spojitosti s Deripaskom pripomína aj príbeh o jeho začiatkoch. V roku 1994 vraj ešte stál v teplákoch pred hlinikárňou a od zamestnancov vykupoval akcie. Dnes mu patria podniky, ktoré vyrábajú desatinu svetovej produkcie hliníka.
Na hrane
Deripaska, ale aj druhý najbohatší Východoeurópan Roman Abramovič, patria medzi oligarchov, ktorí v súboji s prezidentom Vladimírom Putinom nehrali na doraz, a tak na rozdiel od Michaila Chodorkovského ostali bohatí a slobodní.
Pravda, aj terajšiemu ruskému väzňovi sa s majetkom odhadovaným na 550 miliónov amerických dolárov ušlo miesto v hitparáde postsocialistických boháčov.
Otázka legálnosti získaného majetku sa tiahne celým zoznamom východných multimilionárov.
Lídrom tentoraz nie je Deripaska, hoci má pre podozrenia z nečestných postupov zakázaný vstup na územie Spojených štátov. Semjona Mogiľjeviča, doteraz považovaného za najvplyvnejšieho muža ruskej mafie, má totiž na zozname najhľadanejších zločincov aj FBI.
A na čom on zarába najviac? Podľa novinárov Wprostu k nemu tečie polovica ziskov prepravcu plynu RosUkrEnergo. Táto firma sa stala známa v zime pred dvoma rokmi. Politický spor sa vtedy skončil tým, že poverenie na prepravu plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy dostalo práve RosUkrEnergo.
Autor: R