„Mám pre teba zaujímavú ponuku,“ ozvala sa jej sesternica a pozvala ju na víkend do piešťanského hotela Satelit na takzvané obchodné stretnutie spoločnosti Skyline. Marta ponuku prijala a do Piešťan sa vybrala aj s dcérou.
„Uchvátilo nás to. Všetci tam vyzerali spokojne, boli dobre oblečení. Ak vraj chceme žiť ako oni, máme možnosť,“ spomína Marta. Stačilo málo – vklad 1600 dolárov.
„Naším produktom je úspech,“ tvrdili na stretnutiach manažéri spoločnosti, ktorí sami slúžili ako živá ukážka úspešného človeka – mali kvalitné oblečenie, zlato, drahé autá. Úspešným sa môže stať každý, kto na účet firmy vo švajčiarskej alebo španielskej banke pošle 1600 dolárov. Môže vraj zarobiť milióny, ak presvedčí na to isté svojich príbuzných, priateľov či známych o neuveriteľnej šanci, ktorú ponúka Skyline – zbohatnúť a konečne zmeniť svoj život podľa vlastných predstáv. Aby ale začal zarábať, je potrebné, aby aj on dostal do systému ďalších a ďalších.
„Išli sme do toho s dobrou vierou,“ tvrdí pani Marta. Chcela pomôcť sebe aj rodine. Po tom, ako si na vklad požičala peniaze od svojho otca a použila všetky úspory, oslovila s ponukou ďalšieho člena rodiny. Ten súhlasil a myšlienku šíril ďalej. „Zlákal som vlastného brata. Vlastne som zneužil jeho dôveru. Nevedomky? Neviem. Trápi ma to.“
Spolu sa do systému zapojilo počas troch mesiacov sedem členov rodiny, ktorí investovali spolu 11 200 dolárov. Z eufórie časom precitli a dnes tvrdia: je to podvod. Okrem peňazí prišli aj o pokoj v rodine, vzťahy sa vážne narušili. „Preto chceme ostatných varovať,“ hovoria.
Hoci spoločnosť Skyline prezentuje svoju činnosť ako multilevel marketing, polícia sa o ňu zaujíma v súvislosti s podozrením, či nedochádza k naplneniu paragrafu o prevádzkovaní nepoctivých hier a stávok. Problémom však je, že v ňom nie sú pyramídové hry presne definované a žiadne zmeny nenastali ani v novele trestného zákona. Vo vyspelých krajinách sú pyramídové hry zakázané napríklad zákonom o reťazovej distribúcii. Paragraf 250 trestného zákona o prevádzkovaní nepoctivých hier a stávok hovorí len o tom, kedy hra nezabezpečuje rovnaké možnosti výhry všetkým účastníkom. Organizátori finančnej pyramídy môžu byť odsúdení až na päť rokov odňatia slobody.
ANDREA HARMANOVÁ