BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Dobré vzťahy medzi predsedníčkou maďarského parlamentu Katalin Sziliovou a šéfom Národnej rady Pavlom Paškom sú minulosťou. Sziliová podľa maďarskej agentúry MTI zrušila na protest proti uzneseniu o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov návštevu Slovenska.
Budúci štvrtok mala prísť do Košíc a Prešova, kde sa spolu s Paškom mala zúčastniť na odovzdaní historického kresla kniežaťa Františka Rákocziho košickej pobočke Slovenského národného múzea a na následnom ekumenickom koncerte v Dóme svätej Alžbety.
Paška tvrdil, že o zrušení cesty nič oficiálne nevie, a preto stále veril, že stretnutie sa uskutoční. Poslal jej vraj list, v ktorom vyslovil vieru, že ak si maďarskí poslanci pozorne preštudujú text uznesenia parlamentu, mohli by sa niektoré „zbytočné vášne“ utlmiť.
Sziliová chce podľa šéfa jej kabinetu Györgya Kerényiho odrieknutím cesty vyjadriť solidaritu so Stranou maďarskej koalície a jej predsedom Pálom Csákym.
Do Košíc vyšle iba osobného povereníka, aby tamojší Maďari cítili, že ich nechce opustiť a iba urobila politické gesto, ktoré je v diplomacii zvyčajné.
Politológ László Öllős hovorí, že odmietnutie návštevy je jednoznačným signálom o narušení slovensko-maďarských diplomatických vzťahov. „Emocionálne vzťahy sú veľmi zlé, a to je problém.“ Nie je to však neprekonateľné, len by obe strany museli mať záujem na zmierení. „A to sa nechce.“
Ministerstvo zahraničných vecí nechcelo na Sziliovej rozhodnutie reagovať. Zopakovalo len, že slovenská strana má stále záujem na rozvoji dobrej susedskej spolupráce a na pozitívnych, históriou nezaťažených vzťahoch.
Situáciu sa snažil upokojovať predseda zahraničného výboru parlamentu Boris Zala. „Vzťahy sa nezhoršili. Je to len gesto pani predsedníčky parlamentu, ktorým vyjadruje istú nespokojnosť s tým, že deklarácia bola prijatá.“ Zala si myslí, že po čase opadnú vášne, lebo vyhlásenie je tak postavené, že je všeobecne akceptovateľné nielen doma, ale aj v rámci európskych princípov a noriem.
Narušenie vzťahov však už v pondelok naznačilo maďarské ministerstvo zahraničných vecí, ktorého štátna tajomníčka si zavolala nášho veľvyslanca.
Za deklaráciu zahlasovali všetky strany okrem SMK. Vyhlásenie o nedotknuteľnosti denacifikačných dokumentov navrhla SNS, ktorá hovorí, že tak reagovala na snahu SMK otvárať Benešove dekréty.
Sziliová mala doteraz s Paškom veľmi dobré vzťahy, iba tento rok sa stretli osemkrát. Naposledy spolu otvárali nový školský rok na maďarskej univerzite v Komárne.
Pre Benešove dekréty už plánované bratislavské stretnutie so slovenskými partnermi odriekli poslanci zo zahraničného výboru parlamentu. Maďarskí poslanci sa podľa maďarskej agentúry MTI nezúčastnili ani zasadnutia parlamentných výborov pre samosprávy krajín V4, ktorý sa začal v Bratislave včera.
Maďarský prezident László Sólyom, ktorý uznesenie slovenského parlamentu tiež tvrdo kritizoval, na Slovensko na budúci týždeň príde. Návštevu v Komárne nezrušil, lebo podľa neho nespadá do rámca oficiálnych vzťahov oboch krajín. Príde na pozvanie maďarskej menšiny.
Stĺpček Petra Schutza
Bojkot
Darmo sa Pavol Paška ešte včera nádejal, že Katalin Sziliová nevyškrtne Košice zo svojho programu. Storno, čo vzápätí prišlo, je v duchu „postbenešovského“ konsenzu celej maďarskej scény, ktorá sa uzniesla na tom, že dá najavo, ako hlboko Slovensko touto deklaráciou Maďarov ranilo a bude vyžadovať nápravu. Trebárs až z Bruselu.
Vyhlásenie o Benešovi môže byť zámienkou, či ozajstnou ranou, jeho efekt na susedov (i Rakúsko) však tí, čo zaň hlasovali, zúfalo nedocenili. Gestá z Budapešti avizujú nové ochladenie vzťahov ešte aj z tej mrazivej úrovne, ktorú zlepšovalo práve časté stretávanie predsedov parlamentov. Nielen Sziliová, ale celá maďarská politika pôsobí veľmi odhodlaným dojmom, že to nenechá iba tak. Iná kvalita kauzy nastane, ak si dobyjú podporu z Bruselu, o ktorého pozornosť sa touto gestikuláciou zrejme tiež uchádzajú.