BANGKOK. Tajné siete mjanmarských disidentov a občianskych reportérov šíria do zahraničia aktuálne zábery z demonštrácií proti režimu (na snímke Reuters). Ich nahrávky a obrázky využívajú aj silné spravodajské kanály BBC a CNN.
Ide o zásadný rozdiel v porovnaní s rokom 1988, keď sa do sveta dostali informácie o zavraždení troch tisícok ľudí až po dvoch dňoch.
Teraz pomocou mobilov, digitálnych kamier a ďalších moderných technológií prechádzajú sieťou miestnej cenzúry informácie, ktoré svedčia o tamojšom dianí.
„Vďaka technológiám je situácia úplne iná. V celom svete môže každý pomocou internetu sledovať, čo sa v Mjanmarsku deje,“ hovorí Said Win, šéfredaktor skupiny mjanmarských emigrantov Mizzima News.
Od začiatku protestov v auguste proti zvýšeniu cien palív pritom vojenský režim výrazne obmedzil prístup na internet.
V Rangúne však ďalej funguje 200 internetových kaviarní, čo umožnilo študentom šíriť po svete videá a fotografie, ktoré urobili mobilmi a kamerami.
Redakcia Gazette de Mandalay so sídlom v Kalifornii dostala desiatky záberov poslaných z Mjanmarska.
Podľa organizácie Reportéri bez hraníc so sídlom v Paríži je Mjanmarsko rajom cenzorov a jednou z krajín sveta, kde je najmenšia sloboda tlače.
Domáci sa o skutočných udalostiach v krajine môžu dozvedieť len z exilových novín alebo rádia Demokratický hlas Barmy, ktoré má sídlo v Osle a financuje ho niekoľko európskych krajín.
Z ľudí sú novinári, ktorí sú v teréne vyzbrojení telefónmi a videami.
britský novinár Dominic Faulder
Autor: afp