Urýchľovací zákon prešiel

Vláda včera schválila návrh vyvlastňovacieho zákona, hoci nevyriešené ostali aj zásadné pripomienky ministerstva výstavby, Generálnej prokuratúry, NBS a Úradu vlády.

Minister dopravy Ľubomír Vážny môže byť spokojný. Vláda mu včera schválila zákon, ktorý umožní stavať diaľnice na cudzích pozemkoch.Minister dopravy Ľubomír Vážny môže byť spokojný. Vláda mu včera schválila zákon, ktorý umožní stavať diaľnice na cudzích pozemkoch. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic z dielne ministerstva dopravy včera prešiel vládou. Hoci o ústavnosti jeho paragrafov pochybujú aj viacerí ústavní právnici, vláda neustúpila. Neschopnosť argumentovať, ale veľkú vôľu zákon prijať, už ukázalo aj pripomienkové konanie k zákonu.

Účel zákona je prvoradý

Rezort dopravy dostal ku kontroverznému zákonu devätnásť pripomienok, akceptoval trinásť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Návrh zákona umožňuje, aby získanie vlastníckych práv k pozemku nebolo nutné deklarovať ku dňu začatia stavebného konania,“ napísal napríklad Úrad vlády. Dôsledkom toho môže nastať výrazné obmedzenie až znemožnenie výkonu vlastníckeho práva, čo je v rozpore s ústavnými princípmi, vysvetľovalo jeho stanovisko.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrana vlastníckeho práva je pritom aj súčasťou Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Európsky súdny dvor sa taktiež zaoberal problematikou takzvaného nepriameho vyvlastnenia. To predstavuje zabratie súkromného pozemku štátnou správou bez toho, aby bolo vydané rozhodnutie o prevode vlastníckeho práva, pripomína stanovisko Úradu vlády. Takýto postup však podľa súdneho dvora „porušuje právo na rešpektovanie majetku vlastníka pozemku“.

Rezort dopravy sa v reakcii na tieto argumenty oponentov zmohol iba na skonštatovanie, že „bez takéhoto ustanovenia nie je možné dosiahnuť účel zákona“.

Ministerstvo dopravy zákonom delí vlastníkov pozemkov na tých, ktorí ho „využívajú obvyklým spôsobom“, a tých, „ktorí ho využívajú na znemožnenie naplnenia verejného záujmu“. O tých prvých podľa nich­ hovoria rozsudky európskych súdov, tí druhí podľa tejto logiky nie sú chránení.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak si kúpim pozemok a momentálne na ňom nestaviam, nie je hodný ochrany?“ pýta sa potom aktivista Richard Drutarovský.

Podobný názor ako Úrad vlády má aj Národná banka Slovenska. Namietala, že stavať na cudzích pozemkoch je „v rozpore so zákonmi a právnymi normami spoločnosti vôbec“. Podľa nej nie sú na mieste ani argumenty ministerstva dopravy, ktoré označilo bránenie si pozemkov ich vlastníkmi za handrkovanie a že o ústavnosti návrhu môže rozhodnúť iba Ústavný súd.

Premiér Robert Fico i minister dopravy Ľubomír Vážny viackrát pri obhajovaní urýchlenej výstavby povedali, že o tom, či je, alebo nie je niečo ústavné, má rozhodnúť Ústavný súd. „Vyhlásenia niekoho iného ako Ústavného súdu nás teraz nezaujímajú,“ povedal premiér Fico na začiatku septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníctvo preukazovali

už za komunizmu

Medzi kritikov, ktorí neboli vypočutí, sa dostalo aj ministerstvo výstavby. To sa tiež pokúša o vlastný urýchľovací zákon, ale vláda o ňom ešte nerokovala.

Výstavba doprave pri pripomienkovaní odkázala, že „preukázanie vlastníctva ku stavebnému pozemku zaviedol stavebný zákon už v roku 1976 v podmienkach socialistického zriadenia ako základnú podmienku na vydanie stavebného povolenia“.

Právnici z rezortu dopravy na to len stroho skonštatovali, že nový zákon ruší tie ustanovenia stavebného zákona, ktoré hovoria o tom, že stavebník musí preukázať vlastníctvo pozemku.

Prečo? Lebo vláda rozhodla

Národná banka Slovenska využila pripomienkovanie vyvlastňovacieho zákona na to, aby povedala svoj názor k plánu mohutnej výstavby diaľnic cez PPP. Skonštatovala, že Slovensko doteraz nemá skúsenosti s takýmito projektmi a že z hľadiska menovej politiky banky je potrebné eliminovať všetky riziká.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort dopravy pripomienku akceptoval s konštatovaním, že „skúsenosti s PPP nie sú, ale vláda rozhodla“.

(th)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 151
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 996
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 257
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 164
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 953
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 621
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 333
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu