BRATISLAVA. STV v stredu večer znovu ukázala, v akom stave je jej nezávislosť. Stanislav Háber je bývalý hovorca HZDS, redaktor mečiarovských denníkov a teraz pracovník tlačového oddelenia ministerstva pôdohospodárstva, ktoré patrí pod HZDS. V stredu neskoro večer sa na STV2 stal aj moderátorom relácie Sféry dôverné.
Po kauze lykožrút, keď verejnoprávna televízia odvysielala reláciu zaplatenú ministerstvom životného prostredia bez toho, že by v nej vystúpili názoroví oponenti tohto rezortu, ide v krátkom čase o ďalší príklad presadzovania vplyvu koaličných strán v STV.
Hosť Mečiar
Jediným politicky aktívnym hosťom v diskusii bol predseda HZDS Vladimír Mečiar. Okrem neho pozvali bývalého predsedu KDH Jána Čarnogurského, Jozefa Prokeša, kedysi predsedu SNS a Jozefa Markuša, predsedu Matice slovenskej. Na obrazovke tak ožili činitelia, ktorí začiatkom deväťdesiatych rokov určovali tón politického a spoločenského života. Spoločnosť im pri téme odkaz Cyrila a Metoda v Ústave Slovenskej republiky robil aj evanjelický farár Rastislav Stanček a gréckokatolícky exarcha Milan Chautur.
Háber sa na post moderátora STV dotal po tom, čo vyhral konkurz. Z televízie mu podľa jeho slov majú zavolať, čo ďalej. Hovorkyňa STV Želmíra Habánová včera jeho obsadenie vysvetlila tým, že STV nevedela o tom, že Háber bol v minulosti hovorcom HZDS.
Nedopatrenie?
„Pán Háber o tom, že bol istý čas aj hovorcom HZDS, príslušnú redakciu STV neinformoval. Nie je v silách Redakcie duchovného života preverovať profesionálnu minulosť uchádzačov o post moderátora nad rámec údajov, ktoré o sebe poskytnú oni sami, a preto mohlo dôjsť k tomuto nedopatreniu,“ povedala Habánová.
Háber podľa nej nie je a ani nebude zamestnancom STV. Nemá vraj ani podpísanú zmluvu ako externista. „Sféry dôverné moderoval na základe jednorazovej zmluvy v rámci hľadania stáleho moderátora pre túto reláciu.“ Vybrali ho na základe kamerových skúšok. „Z dramaturgickej stránky bola relácia pripravená zodpovedne. K problematike ústavy boli pozvaní hostia z opačných strán názorového spektra,“ tvrdí Habánová.
Kto zastupoval opačnú stranu, nevysvetlila. Háber sa iba raz opýtal Čarnogurského, aj to ako divácku otázku, prečo za ústavu nehlasoval.
Maďarov nepozvali
Háber ako divácku otázku nastolil aj tému maďarskej menšiny a toho, či by Maďari nemali poriadne ovládať slovenčinu. Za maďarskú menšinu hosť v relácii nebol. Podľa Habánovej nemohli predvídať divácke otázky a takúto situáciu nepredpokladali.
Jánovi Čarnogurskému Háber ako moderátor neprekáža. „Povedali mi, že sa bude diskutovať o cyrilometodskom dedičstve v preambule ústavy. Považoval som za dôležité vyjadriť sa o tom pozitívne,“ povedal Čarnogurský.
„Pamätal som si ako zhruba písal, podrobnosti nie, ale téma diskusie prevážila.“ To, či bol výber hostí vyvážený, je podľa neho otázka na STV.
Na rozdiel od diskusie o lykožrútovi Sféry dôverné financovala STV. Podpredseda HZDS Milan Urbáni pre SME online už dávnejšie povedal: „Chceli sme mať spravodajstvo. Že za toho človeka budeme garantovať, že bude profesionálne na výške a bude robiť spravodajstvo také, aké vo verejnoprávnej televízii má byť.“
Pozrie sa na to rada
O obidvoch diskusných reláciách bude v stredu rokovať Rada STV. Pýtať sa na ne bude člen rady Miroslav Kollár.
„Keby som bol riaditeľ, veľmi zvažujem predchádzajúcu prácu ľudí, ktorých pustím na obrazovku ako moderátorov. Hovorcovia politických strán súčasní či minulí nemajú čo robiť v úlohe moderátora verejnoprávnej televízie,“ povedal Kollár.
Háber sa úzkymi kontaktmi na HZDS nikdy netajil. Keď Ivana Lexu prepustili z väzby, Háber si s ním sadol do pripraveného Jeepu a odviezol sa k nemu domov. Vo svojich článkoch písal, že Roberta Remiáša nezavraždili.
Kliknite - obrázok zväčšíte.Háber: Ja som Mečiara nezavolal
Bývalý hovorca HZDS, dnes zamestnanec ministerstva pôdohospodárstva ovládaného HZDS a moderátor relácie Sféry dôverné v STV, kde bol hosť predseda HZDS Mečiar. STANISLAV HÁBER odpovedá na otázky SME.
Ako relácia Sféry dôverné vznikla?
„Ja som ju nepripravoval, bol som pozvaný cez konkurz ako moderátor. Ani som nevedel, kto budú hostia. Dozvedel som sa to asi týždeň pred reláciou.“
Ako ste sa to dozvedeli?
„Oznámili mi to v televízii, na stretnutí u pani Tokárovej.“
O aký konkurz išlo?
„Interný konkurz na moderátora, niekedy v auguste. Ani zmluvu ešte nemám podpísanú.“
Túto reláciu už teraz budete moderovať stále?
„Je to na televízii.“
Pracujete na tlačovom oddelení ministerstva za HZDS, boli ste hovorca HZDS a teraz máte byť nezávislý moderátor. To je v rozpore s novinárskou etikou.
„Pracujem ako radový pracovník ministerstva pôdohospodárstva. Mám na starosti infozákon, vy v tom vidíte rozpor?“
Dosť veľký.
„V tom, že pred dvanástimi rokmi som bol hovorca HZDS?“
Dnes ste zamestnancom ministerstva, ktoré patrí pod HZDS.
„Máte pocit, že som v relácii nahrával pánovi Mečiarovi?“
Pán Mečiar bol v relácii jediný politicky aktívny hosť. To nie je v rozpore s novinárskou etikou?
„Nemôžem vám brať váš názor. Ja to tak nevidím. Nepozýval som ho a mám pocit, že som mu vôbec nenahrával.“
Moderátor nemá vplyv na to, akí hostia sú do relácie pozvaní?
„Pýtal som sa pred reláciou a povedali mi, že to nebude politická relácia. Pán Mečiar tam bol ako aktívny politik len preto, lebo bol pri tvorbe ústavy.“
Niekoľkokrát ste položili otázku týkajúcu sa maďarskej menšiny, ale nikto za maďarskú menšinu tam nebol. Iba dvaja hostia, ktorí majú blízko k SNS.
„Bol tam aj pán Čarnogurský a zástupcovia cirkví.“
Nemyslíte si, že ste sa dostali do verejnoprávnej televízie vďaka HZDS?
„Nie, nemyslím si to.“
(mož)
Šmihula to nezlepší
Analýzu spravodajstva má riaditeľ STV Radim Hreha na stole.
Riaditeľ Slovenskej televízie Radim Hreha už vie, čo je problémom spravodajstva STV. Analýzu, ktorú si nechal vypracovať po tom, čo zo spravodajstva odišlo niekoľko zamestnancov u Stanislavy Benickej, má na stole. Potvrdila to Benická. Podrobnosti zverejňovať nechce, pretože sa s Hrehom nestretla. Je totiž chorá.
Odídení redaktori považovali za najväčší problém šéfa spravodajstva Jána Šmihulu.
„Problém nie je pán Šmihula, ale riadenie ako také,“ povedala Benická. „Pán Šmihula nezvládnutím personálnej práce akceleroval situáciu.“
Podľa Benickej Šmihula redakciu v zlom stave zdedil, ale na rekonštrukciu spravodajstva sa nehodí.
Výsledok analýzy podľa nej nemal odporúčať alebo neodporúčať odvolanie Šmihulu. „Účel bol opísať situáciu s jej slabinami, silnými stránkami a rezervami. V tejto chvíli to vyzerá tak, že Šmihula je kľúčovou postavou príbehu.“
Benická na otázku, či sú v televízii politické tlaky, povedala, že nikto nepredložil priamy dôkaz.
„Sú tam kroky v rozhodovaní, ktoré by mohli naznačovať, že sa nerozhodovalo pri editorských zásahoch len na základe žurnalistickej hodnoty danej informácie. Je to skôr také, že môžeme sa domnievať,“ povedala.
(mož)
Stĺpček Mariána Leška
Sféry dôverné
Stanislav Háber nemá problém s tým, že moderoval diskusiu vo verejnoprávnej televízi, lebo, ako povedal, hovorcom HZDS bol pred dvanástimi rokmi. V skutočnosti je to tak, že od vzniku republiky pre nikoho iného ako pre HZDS ešte nepracoval.
Bol hovorcom hnutia v čase, keď bolo štátostranou, ale musel odísť pre prílišnú horlivosť. Keď jeho predseda povedal, že Európsky parlament rozhodol o nás bez nás, tak on úniu hneď prirovnal k Hitlerovi a Sovietskemu zväzu. Potom horlivo pracoval ako redaktor denníka HZDS a neskôr sa snažil na jeho internetovej strane.Teraz pracuje pre ministra, ktorý je aj podpredsedom HZDS. Dá sa uveriť tomu, že o svojej kariére Redakciu duchovného života v STV neinformoval, ale je neuveriteľné, že by o nej v STV nikto nevedel.
Časy, keď boli aktivisti vládnych strán moderátormi „verejnoprávnej“ STV, tu už boli. A ani omylom sa nesmú vrátiť späť.