BRATISLAVA. Bratislavská vodárenska spoločnosť v súčasnosti robí odpisy vodomerov. Dôvodom sú vyššie ceny vodného a stočného, ktoré určil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pred troma týždňami. Vyššie ceny podľa cenového výnosu majú spätnú platnosť od začiatku tohto roka.
Na jeseň minulého roka znížil úrad podniku ceny v priemere o takmer desať percent. Bolo to po tom, čo slovenská vláda svojím uznesením „navrhla“ úradu, aby znížil ceny vodného a stočného o 5 percent. Úrad teraz počítal ceny pre bratislavských vodárov znova, pokles oproti roku 2006 bol už naozaj približne päťpercentný.
Súd tvrdí, že úrad nezaslal potrebné doklady
Regulačný úrad zmenil ceny po tom, čo prehral súd s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou. Vodári žalovali úrad na Krajskom súde v Bratislave. Žiadali preskúmať rozhodnutie úradu o cenách na tento rok, pretože im úrad znížil ceny stočného o dve koruny a vodného o 2,35 koruny na kubický meter .
Vodárenská spoločnosť súd vyhrala bez toho, aby sa vôbec posudzovalo, či regulátor určil ceny správne. Dôvod bol procesný. Regulačný úrad súdu neposlal všetko, čo od neho požadoval. Podľa súdu chýbal „výnos Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z 21. 6. 2006“.
„Ani do pojednávania žalovaný túto povinnosť nesplnil,“ zopakoval dôvod rozhodnutia hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Obsahom tohto výnosu je metodika výpočtu regulovanej ceny. Ak by súdu išlo len o to, aby si v tomto výnose prečítal, čo potrebuje, stačilo mu otvoriť webstránku regulačného úradu. Alebo si výnos jednoducho vytiahnuť zo Zbierky zákonov. Súd však tvrdí, že spis mu musia súdiace sa strany dodať kompletný.
Úrad vysvetľuje nedodanie výnosu tým, že nevedeli, že ho súd chce. Potvrdzuje to terajšie vedenie úradu, aj jeho vtedajší šéf Karol Dvorák.
Úrad sa bráni, že výnos nie je súčasťou spisu o určení ceny. S dodatkom, že ak by si ho súd osobitne vyžiadal, okamžite by ho poskytli. A aj oni pripomínajú, že predsa ide o voľne dostupný verejný dokument.
Tým sa však protesty regulátora proti súdu aj končia. Odvolať sa nemôže. Rozhodnutie padlo podľa paragrafu, ktorý to nepripúšťa.
Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš
Po tom, čo regulátor súd prehral, musel ceny stanoviť znova. Tentoraz ich vypočítal tak, že cena vodného bez DPH je o 1,25 koruny a stočného o korunu vyššia. Vodárenská spoločnosť tak dodatočne získa na tržbách približne sto miliónov korún.
Akým spôsobom a od koho budú vodári žiadať doplatenie zvýšených cien, ešte nie je známe. „Vzhľadom na to, že takáto situácia doteraz nikdy nevznikla a rozhodnutie úradu má spätnú platnosť, naši právnici analyzujú možnosti vykonania tohto rozhodnutia v praxi,“ povedal hovorca spoločnosti Zenon Mikle.
K doúčtovaniu za uplynulé obdobie pristúpia podľa Mikleho až potom, keď si budú istí, že je to právne v poriadku.
V súčasnosti preto vodári robia mimoriadne odpočty a odteraz budú odberateľom fakturovať vodné a stočné s novými cenami.
Zmeny cien
Vývoj cien Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (v korunách bez DPH za kubický meter ):
Ceny platné do konca roku 2006
vodné – 23,00
stočné – 22,60
Pôvodne stanovené ceny na rok 2007
vodné – 20,65 (pokles ceny o viac ako 10 percent)
stočné – 20,60 (pokles ceny o takmer 9 percent)
V súčasnosti platné ceny. Regulačný úrad ich zvýšil po prehratom súdnom spore:
vodné – 21,90 (-4,8 % oproti 2006)
stočné – 21,60(-4,4 % oproti 2006)
Zdroj: www.bvsas.sk
Autor: Viera Fidlušová Dorota Kráková