BRATISLAVA. Týždenník Žurnál v marci napísal o tajnom dokumente, ktorý podľa neho dokazuje, že v trezoroch Vojenského obranného spravodajstva sú diery. Podľa týždenníka sa v ňom hovorí o snahe vojenských spravodajcov nadviazať spoluprácu s vysokým ruským vojenským diplomatom.
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) tvrdí, že redakcia článkom prezradila utajované skutočnosti. Redaktorke Patrícii Ďuriškovej aj šéfredaktorke Nore Sliškovej teraz v priestupkovom konaní hrozí 15-tisícová pokuta.
„Chceli sme vo verejnom záujme upozorniť na únik tajných dokumentov a teraz nás za to poťahujú. Namiesto toho, aby riešili, ako k takému úniku mohlo dôjsť,“ hovorí Ďurišková.
Šéfredaktorka týždenníka vníma snahu NBÚ ako pokus o umlčanie novinárov.
„Určite je to pokus o zastrašovanie, čo môže mať vplyv aj na ďalšie redakcie, ktoré budú chcieť upozorniť na únik tajných informácií,“ povedala Slišková.
Treba si ujasniť pravidlá
NBÚ týždenníku vyčíta, že z tajného dokumentu uvádzal podrobnosti. Tým prezradil utajované skutočnosti. Úrad začal proti médiu priestupkové konanie prvýkrát. Viaceré podozrenia z úniku utajovaných skutočností však preveroval už aj v minulosti.
„Médiá by vo vzťahu k štátnej moci mali plniť kontrolnú úlohu, lenže pre všetkých rovnako platí zákon o ochrane utajovaných skutočností,“ povedal hovorca NBÚ Ivan Goldschmidt.
Aj na základe tohto prípadu chce NBÚ ujasniť pravidlá, ako majú novinári narábať s utajovanými skutočnosťami.
Goldschmidt tvrdí, že o nájdení tajného materiálu sa dá informovať, ale nesmie sa zverejňovať jeho obsah.
Každý „nálezca“ by mal odovzdať takýto dokument polícii alebo NBÚ a zároveň by mal zachovať aj mlčanlivosť o utajovaných skutočnostiach.
Slišková hovorí, že pokiaľ by nešla redakcia do hĺbky, tak by článok nebol dôveryhodný. „Ako inak máme presvedčiť čitateľa, že nejaký štátny orgán sa dopustil chyby?“
Rozhodne až súd
Priestupkové konanie môže trvať niekoľko mesiacov. Ak aj NBÚ rozhodne o pokute, týždenník má právo sa proti nej odvolať. Nakoniec sa zrejme prípad dostane až pred súd.
Právnička nadácie Občan a demokracia Zuzana Dlugošová hovorí, že je otázne, ako sudcovia tento prípad posúdia. Snaha redakcie je nespochybniteľná a chápe aj jej argument, že musela dokument čitateľom viac priblížiť. Na druhej strane je otázne, či naozaj musela ísť až do takých konkrétností.
„Táto diskusia, ktorá konaním NBÚ vznikla, bude určite pre budúcnosť prospešná,“ tvrdí Dlugošová.
Určí, kde je hranica medzi verejným záujmom a utajovaním informácií.