BRATISLAVA. Presne o desať mesiacov Peking rozovrie náruč a otvorí brány. Číňania prestrihnú pásku a dedina Hier XXIX. olympiády prijme prvých návštevníkov. Slováci sa včera oficiálnym podpisom prihlášky zaviazali, že nebudú chýbať.
Malú slávnosť v bratislavskom hoteli Holiday Inn si nenechal ujsť ani čínsky veľvyslanec Huang Žong-po. Slovenský konzul v Pekingu Peter Klenovský si na nej z rúk predsedu Slovenského olympijského výboru prevzal dekrét o vymenovaní za nášho olympijského atašé. „Bude to jedinečná olympiáda, o rok mi dáte za pravdu,“ ubezpečoval.
Či pre Slovensko aj úspešná, si nikto zo zainteresovaných netrúfa sľúbiť. Zatiaľ ich vzrušuje najmä početnosť výpravy. „Radi by sme sa priblížili aténskej cifre 65 aktívnych športovcov,“ načrtol podpredseda SOV Vladimír Miller.
Hneď si povzdychol: „Žiaľ, zasa hrozí, že sa nekvalifikuje žiaden kolektívny šport, to nás veľmi mrzí.“ Svetielko nádeje bliká už len vo volejbale a hádzanej.
V individuálnych športoch je približne rovnaká alebo o niečo lepšia situácia ako rok pred OH 2004. Necelý rok pred aténskou olympiádou malo istý štart pod piatimi kruhmi 27 športovcov, teraz by ich podľa rovnakých kritérií bolo 29. Atletika však pritvrdila: s výnimkou vytrvalostných disciplín žiada potvrdenie výkonnosti z predolympijského roka aj v roku olympiády. Preto sú v zozname istých len štyria atléti, hoci A-limit IAAF splnili desiati.
Atlétov však Miller chváli: „V Aténach boli dvanásti, kým do Pekingu ich pôjde azda aj šestnásť.“ Nadšený je strelcami: „Ešte na žiadnej olympiáde neštartovali viacerí ako traja, kým do Pekingu pocestujú siedmi.“ Jednu z miesteniek získal Jozef Gonci, ktorého čaká už štvrtá olympiáda.
„Trúfam si aj na londýnske Hry 2012, odradiť ma môže len ďalšie zhoršenie podmienok na prípravu,“ glosoval šéf komisie športovcov SOV, ktorý prišiel na slávnosť v spoločnosti kanoistky Martiny Kohlovej a zápasníka Attilu Bátkyho. Ten si musel vypočuť Millerov povzdych, že „v úpolových športoch, žiaľ, zatiaľ nemáme ani jedinú olympijskú miestenku“.
Pred OH 2004 a dnes
Odvetvie | 2004 | 2008 |
Atletika | 4 | 10 (x) |
Cyklistika | 2 | - |
Gymnastika | 2 | - |
Jachting | 1 | - |
Kanoistika | 4 | 7 |
Plávanie | 1 | - |
Streľba | 3 | 7 |
Vodný slalom | 5 | 5 |
Vzpieranie | 3 | - |
Zápasenie | 2 | - |
(x) Atléti majú teraz tvrdšie domáce kritériá: výkonnosť musia potvrdiť aj v roku OH. Podľa nich majú dnes istotu štartu len štyria. Podmienky IAAF však splnili desiati.