ke alebo Poľsku, kde je dosť euroskeptikov, vstup do EÚ bude ťažko predávať, napísala agentúra Reuters.
Hlavní kandidáti z bývalého východného bloku odmietajú názory Berlína a Viedne, že po rozšírení bude v Nemecku a Rakúsku hľadať prácu veľa ľudí z nových členských krajín. „My, prirodzene, stanovisko (Európskej komisie) nemôžeme prijať, pretože sa jednoducho dáva Nemcom a Rakúšanom to, čo chcú,“ vyhlásil hlavný poľský vyjednávač s EÚ Jan Kulakowski.
Slovinsko a Maďarsko sú nespokojné, pretože si myslia, že zákaz by pre nich platil neprávom, pretože sú menšie a bohatšie ako iní čakatelia na členstvo. V Slovinsku je „cena práce relatívne vysoká, hospodárska situácia relatívne priaznivá a miera nezamestnanosti nižšia, ako je priemer v krajinách EÚ“, povedal slovinský minister pre európske záležitosti Igor Bavčar.
Skutočnosť, že zo zákazu vylúčili Maltu a Cyprus, ktorých hospodárska situácia je lepšia ako v bývalých krajinách východného bloku, znamená, že by EÚ mala naozaj medzi kandidátmi rozlišovať, tvrdí maďarský predstaviteľ Peter Gottfried.
Podľa českého ministerstva zahraničných vecí sa sedemročné obdobie Českej republiky „s veľkou pravdepodobnosťou týkať nebude“. „Verím, že EÚ bude k otázke (pohybu osôb) pristupovať flexibilne a že bude rozlišovať medzi jednotlivými krajinami,“ poveda hovorca ministerstva Aleš Pospíšil. Pospíšil usudzuje, že by sa pri hodnotení prechodného obdobia po dvoch rokoch jeho uplatňovania malo ukázať, že českí zamestnanci nie sú hrozbou pre Rakúsko alebo Nemecko. (čtk)