Na prvých priamych rokovaniach o budúcom štatúte Kosova sa včera na pôde OSN v New Yorku stretli zástupcovia Srbska a kosovských Albáncov.
Pre vyhranené postoje oboch strán však stretnutie podľa očakávaní neprinieslo žiaden posun. Ďalšie bude v októbri.
Srbskú ponuku na „najširšiu autonómiu na svete“ pre túto juhosrbskú provinciu čoraz netrpezlivejší kosovskí Albánci odmietajú a nechcú nič iné ako vlastný štát.
Kosovo, kde žije 90 percent Albáncov, už avizovalo jednostranné vyhlásenie nezávislosti. To vraj po boku Spojených štátov podporí aj dosiaľ nejednotná únia. Denníku International Herald Tribune to vraj potvrdilo niekoľko amerických diplomatov a ich kolegov z únie.
Kosová sú aj inde
Srbsko je proti. „Kosová sú aj v Náhornom Karabachu, Abcházku, Južnom Osetsku, Macedónsku, Bosne a Kurdistane,“ varoval srbský prezident Boris Tadič vo štvrtok pred Valným zhromaždením.
Pre britskú televíziu BBC dokonca povedal, že v severnom Macedónsku cvičia teroristov, aby zaútočili na južnú časť Srbska. Podľa britského denníka Economist veľa závisí od rozhodnutia Berlína. Ak Nemecko uzná nezávislé Kosovo, Taliansko a väčšina ďalších krajín únie ho bude nasledovať.
Jedným z najhlasnejších kritikov nezávislého Kosova je však Španielsko, ktoré sa obáva podobného scenára vo svojom regióne Baskicko.
Kosovo ovplyvní celý Balkán
Vývoj v Kosove navyše s obavami sledujú aj jeho susedia. Srbsku podľa Economist hrozí izolácia, ak sa pre konflikt nestane súčasťou únie. To môže negatívne ovplyvniť aj ďalšie balkánske krajiny.
Kosovo je od roku 1999 pod patronátom medzinárodného spoločenstva. Plán nezávislosti pre Kosovo splnomocnenca OSN Marti Ahtisaariho, ktorý do marca viedol vyše ročné rokovania medzi znepriatelenými stranami, Belehrad a Moskva odmietli.
Štafetu po ňom v lete prebrala takzvaná kontaktná skupina šiestich mocností (USA, Británia, Taliansko, Francúzsko, Nemecko a Rusko). Tí následne zriadili takzvanú trojku, keď sa rokovaní ujali diplomati Spojených štátov, Ruska a jeden zástupca únie.
Rozhovory, ktoré sú zrejme posledným pokusom nájsť kompromisné riešenie, sa majú skončiť 10. decembra. Vtedy trojka výsledky svojich rokovaní odovzdá OSN.
Kosovu ponúkame najširšiu autonómiu na svete.
Boris Tadič, srbský prezident