„Druhý Majdan zaplatený peniazmi nebude,“ vyhlásil ukrajinský prezident Viktor Juščenko, keď vyšiel z volebnej miestnosti na kyjevskom Námestí nezávislosti medzi novinárov. Rozptýlil tak obavy o zmanipulovanie predčasných voľbách. Vyše 37 miliónov ukrajinských voličov včera rozhodovalo o novom parlamente a s ním aj novej vláde.
Kto z koho
Premiér Viktor Janukovyč, ktorého volebný štáb sa včera pre výpadky elektriny viackrát ponoril do tmy, bol presvedčený, že voľby vyhrá.
Podľa povolebných odhadov získala jeho Strana regiónov najviac, 35 percent hlasov.
Tesne za ním len o 5 percent skončil Blok Julie Tymošenkovej, ktorý podporilo dvakrát viac voličov ako prezidentov blok Naša Ukrajina/Národná sebaobrana.
Opozičná líderka Julia Tymošenková si včera verila. „Budem zostavovať vládu,“ odpovedala novinárom na otázku, čo bude robiť deň po voľbách.
Jej návrat do premiérskeho kresla môže skomplikovať vstup menších strán do parlamentu.
Komuninsti aj Lytvynov blok, ktoré prekročili potrebnú trojpercentnú hranicu. „Môže to ešte prehĺbiť patovú situáciu, v ktorej zohrá dôležitú rolu Lytvyn,“ myslí si politológ Volodymyr Horbač.
Protesty nik nechystal
Záver predvolebnej kampane poznačili obavy o opätovné falzifikácie volieb. Podľa prezidenta Juščenka však neoprávnene.
S úsmevom na tvári povedal, že uzná akýkoľvek výsledok volieb. Druhá revolúcia podľa neho Ukrajine nehrozí.
Na rozdiel od predvolebnej kampane sa zmierlivo k priebehu volieb vyjadril aj premiér Janukovyč, ktorý na svojich posledných mítingov hrozil novými protestami.
Jeho Strana regiónov obsadila kyjevský Majdan, kde pred tromi rokmi prebehla revolúcia a pohrozila, že po voľbách Majdan znovu obsadí. Janukovyč včera oznámil, že nič nechystá.
Voľby prebehli pomerne pokojne a k masovými narušeniam nedošlo.
„Ani by to nebolo možné. Počas oranžovej revolúcie boli všetky zložky zodpovedajúce za voľby v jedných rukách, teraz boli rozptýlené medzi všetky významné strany,“ povedal ukrajinský právnik Zhenya Račenkov.
Ústredná volebná komisia aj medzinárodní pozorovatelia hovorili o viacerých narušeniach. V Doneckej oblasti údajne zastrašovali kanadských pozorovateľov.
Janukovyčova premena
Na rozdiel od dramatických prezidentských volieb v roku 2004, ktoré sa skončili zmanipulovaným výsledkom v prospech Janukovyča a museli sa opakovať, včerajšiemu hlasovaniu predchádzala pomerne pokojná predvolebná kampaň.
„Už to nebolo o hroziacom rozpade krajiny na „modrú“ východnú a „oranžovú“ západnú časť. Lídri sa skôr predbiehali v populizme, kto dá voličom viac peňazí,“ hovorí ukrajinský politológ Volodymyr Horbač.
Janukovyčova strana prešla „redizajnom“, za ktorým stojí za aj americký spindoctor Paul Manafort, ktorého si najala Strana regiónov. Podľa New York Times stál Manafort údajne aj za úspešným nástupom filipínskeho diktátora Ferdinanda Marcosa v roku 1981.
„Už sa nedá jednoducho povedať, že Strana regiónov je proruská strana, rovnako sa však nedá povedať, že Janukovyč u časti voličov nemá imidž kriminálnika,“ hovorí Horbač.
Prvé odhady
Povolebné odhady Národného exitpollu 2007 zverejneného ukrajinskými mimovládkami.
Strana regiónov: 35,5 percent
Blok Julie Tymošenkovej: 31,5
Naša Ukrajina: 13,4
Komunistická strana: 5,1
Lytvynov blok: 3,7
Naši oligarchovia sa zmenili
Nie je to paradox, že Strana regiónov Viktora Janukovyča obsadila námestie, kde prebehla oranžová revolúcia a nevylučuje protesty?
„Vôbec nie. To, že sú modrí na Majdane, znamená, že je tu demokracia a námestie nepatrí žiadnej konkrétnej strane. A čo sa týka možných falzifikácií: bohužiaľ veľa vecí, ako napríklad volebné zoznamy, stále zostali nevyriešené. Máme zlý volebný zákon. Určite však nedôjde k masovým podvodom ako pred tromi rokmi, druhý Majdan tu nebude.“
Prečo Juščenko nevyužil silný mandát a nepresadil reformy, ktoré mohli zabrániť ďalšej kríze?
„Keď nastúpil do prezidentského úradu, nevedel, aká sovietska mašinéria ho tam čaká. Na reformy potrebujete aj partnerov. Na Ukrajine sú politické strany veľmi slabé. Nahradzujú ich lídri. Seriózne programy strán tu nie sú, to sa musí zmeniť. Najlepšie ústavou. Všetci vedia, že bez toho sa z patovej situácie nedostaneme.“
Vplyv oligarchov na ukrajinskú politiku je stále veľký. Prečo je to stále tak?
„Ich vplyv je silný, pretože strany sú slabé. Nie je to však tragédia. Tak ako máme slobodné médiá a slobodu slova, po oranžovej revolúcii sa zmenili aj ukrajinskí oligarchovia, ktorí chcú, aby tu platili pravidlá hry. Nikto nechce slabú, rozpadajúcu sa Ukrajinu. Oligarchovia si nekupujú Chelsey ako suveníry. Aj preto chcú do Európskej únie a na jej trhy.“
Je pravda, že prezident sa stretáva s najbohatším Ukrajincom Rynatom Achmetovom, mecenášom Janukovyčovej strany?
„Áno, rozprávajú sa, ako urobiť Ukrajinu stabilnou. Aj oligarchovia chcú žiť v normálnej krajine.“
Juščenko a Tymošenková sa dohodli na spoločnej vláde. Nehrozí, že sa výmenou za podporu v prezidentských voľbách 2009 opäť spojí s Janukovyčom?
„To by bola obrovská chyba. Myslím, že je to vylúčené. Ak voľby dopadnú v prospech oranžových síl, Tymošenková bude premiérkou.“
Čím to je, že jej Blok bude mať vo voľbách podľa odhadov viac ako dvojnásobok hlasov než prezidentova strana?
„Je ľahšie byť populárnym, keď ste v opozícii. Najväčším problémom Našej Ukrajiny však je, že nemá jasného lídra. Prezident nemôže byť i straníckym lídrom.
(rek)
Revolucionár vstupuje do vysokej politiky
V jednom z najvychytenejších tanečných podnikov v Kyjeve Caribbean Club spokojne pofajčieva cigaru Vladyslav Kaskiv. Na úsmev má dôvod.
Z Majdanu do parlamentu
Aj keby proprezidentský blok Naša Ukrajina/Národná sebaobrana skončil po včerajších voľbách na treťom mieste ďaleko za Blokom Julie Tymošenkovej, jeho 31. mesto na kandidátke mu zaručí poslanecké miesto v ukrajinskom parlamente.
Revolucionár Kaskiv, ktorý pred tromi rokmi viedol mládežníckej hnutie Pora, sa tak nakoniec presadil vo vysokej politike. „No je to tak, teraz nám to už vyjde,“ hovorí Kaskiv.
Pred rokom jeho politické ambície takmer stroskotali. Pora, ktorá išla do volieb samostatne, nedostala potrebné tri percentá hlasov na vstup do parlamentu. Teraz si Kaskiv ako šéf Občianskej strany Pora zabezpečil lukratívne miesto na kandidátke Juščenkovho bloku Naša Ukrajina.
Odkedy prezident začal spolupracovať so svojím bývalým rivalom Viktorom Janukovyčom, začala podpora Našej Ukrajiny radikálne klesať, naopak, bloku Julie Tymošenkovej, ktorá sa vždy dištancovala od Strany regiónov, výrazne stúpať. Tento trend by malo zastaviť nedávne zlúčenie desiatich strán vrátane Pory do jedného proprezidentského bloku.
Podľa posledných odhadov však ani zjednotenie časti prozápadného politického spektra už neodvrátilo pád Našej Ukrajiny. „Kaskiv je v každom prípade prínos pre Juščenka, je to úplne nová generácia mladých politikov. Počas revolúcie sa ukázal ako veľmi schopný organizátor,“ hovorí ukrajinský politológ Iľko Kučeryv.
Zradca či budúci reformátor?
Nie všetkým sa však vstup občianskeho hnutia do politiky páči.
Krátko po oranžovej revolúcii, keď Pora postavila na Majdane stanové mestečko a zaktivizovala tisícky aktivistov po celej Ukrajine, sa hnutie rozpadlo na dve krídla. Na takzvanú „žltú“ Poru na čele s Kaskivom, ktorá sa dala na politiku, a „čiernu“, ktorá si ponechala mimovládny charakter. Odchod Pory do politiky dodnes považujú niektorí za zradu ideálov revolúcie.
Kaskiv si to nemyslí. „Chceme presadiť v parlamente so skupinou mladých poslancov liberálne reformy. Ako to dosiahnuť ak nie v parlamente?“ Mirek Tóda
Autor: Kyjev