BRATISLAVA. Kým v minulosti mala Rada vlády pre národnostné menšiny a etnické skupiny troch zástupcov maďarskej menšiny a dvoch rómskej, dnešnej vláde stačí, ak každú menšinu bude zastupovať len jeden člen.
Po jednom zástupcovi majú pritom v rade aj menej početné etnické skupiny ako Rusíni, Ukrajinci, Rusi, Chorváti či Židia.
„Symbolicky vyššie zastúpenie maďarskej a rómskej menšiny odzrkadľovalo skutočnosť, že počet ich príslušníkov výrazne presahuje počet iných menšín,“ hovorí riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ondrej Dostál.
Bývalý podpredseda vlády pre menšiny Pál Csáky hovorí, že sa snažil pri zložení rady rešpektovať početnosť týchto dvoch menšín a zároveň ich vnútornú štruktúru, preto maďarskú menšinu zastupoval Csemadok, ktorý sa venuje kultúre, Zväz maďarských pedagógov a zástupca za tlač Fórum maďarskej inteligencie.
Jedna menšina, jeden hlas
Rada má vláde navrhovať opatrenia týkajúce sa menšín, vypracúvať stanoviská k vládnym materiálom a aj k návrhom vlády na rozdelenie peňazí pre menšiny. Jej názory nie sú pre vládu záväzné.
Podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič (na snímke SITA) v zmene nevidí problém.
„Aj v Európskej únii to funguje tak, že jeden štát má jeden hlas, Nemci, ktorí majú viac obyvateľov, predsa nemajú viac hlasov.“ Nie je to však pravda v prípade Rady EÚ, platí to len v komisii.
Ani splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anna Botošová sa neobáva oslabenia hlasu rómskej menšiny, pretože sa sama zúčastňuje na rokovaniach.
Na rozdiel od riadnych členov však nehlasuje.
Podpredsedom rady je minister kultúry Marek Maďarič, aj on hovorí, že „nie je dôležité, či má menšina viac, alebo menej členov, ale to, že má svojho zástupcu“.
Obmedzené stretnutia
Ak sa v minulosti rada stretávala podľa štatútu minimálne raz za tri mesiace, dnes postačí „spravidla dvakrát ročne“.
Dostál si myslí, že to „môže signalizovať snahu ešte viac znížiť aj tak nie príliš veľký význam rady“.
Čaplovič hovorí, že keď bude potrebovať on, ale iný člen rady zvolať zasadnutie, môže sa uskutočniť aj častejšie.
Maďarič tvrdí, že nejde o operatívny, ale len poradný orgán a „keď budú zasadnutia kvalitné, stačia aj dve za rok“.
Csáky hovorí, že rada pri dvoch zasadnutiach ročne bude pracovať len formálne.