RANGÚN. Mjanmarské bezpečnostné zložky aj včera hromadne zatýkali obyvateľov Rangúnu, ktorých podozrievajú z účasti na najväčších protivládnych protestoch za posledných 20 rokov.
Junta tak pokračuje v represiách proti budhistickým mníchom a členom opozície, ktorí protestovali proti vláde pokojnými pochodmi. Tie junta nakoniec zastavila.
Podľa BBC sa množstvo mníchov snaží pred represiami ujsť z Rangúnu preč.
V najväčších mestách Rangún a Mandalay naďalej panuje napätá atmosféra.
„Polícia chodí po nociach do domov a odváža ľudí,“ povedala pre austrálsky denník Melbourne Herald Sun americká veľvyslankyňa v Mjanmarsku Shari Villarosová. Podľa agentúry Reuters svedkovia v noci videli, ako vojaci v najmenej ôsmich nákladných autách odvážajú ďalšie zadržané osoby z mesta.
Stovky mŕtvych
Podľa demokratických aktivistov počet zavraždených počas protestov už môže dosahovať niekoľko stoviek. Na webových stránkach exilového hnutia Demokratický hlas Barmy sú fotografie zavraždeného mnícha, pohodeného v džungli.
Podľa vyslanca rady OSN pre ľudské práva Paula Pinheira armáda zadržala už niekoľkotisíc osôb. Junta včera oznámila, že prepustila asi 80 mníchov a 149 mníšok z jedného z rangúnskych kláštorov, ktorých zatkli minulý týždeň.
Najväčší dodávateľ humanitárnej pomoci do Mjanmarska, Japonsko, včera znovu zopakovalo svoju hrozbu, že dodávky pomoci obmedzí.
Osobitný emisár OSN Ibrahim Gambari, ktorý v utorok ukončil návštevu Mjanmarska, by mal o svojej misii hovoriť dnes v Bezpečnostnej rade OSN .
Na brutalitu junty zareagovali aj štáty únie. Včera rozhodli o rozšírení sankcií proti Mjanmarsku.
Nové opatrenia by mali zahŕňať zákaz vydávania víz členom junty, zmrazenie ich bankových účtov a obmedzenie investícií.
Nebol som protestovať, ale mjanmarským úradom je to úplne jedno. Zatýkajú nás, strieľajú po nás, je to hrôza.
jeden z mníchov pre BBC
Autor: lum