Tenisti priznali, že mali ponuky na úmyselné prehry

Viacero tenistov priznalo, že im už ponúkali peniaze za úmyselnú prehru. Dôkazy zatiaľ chýbajú. „Máme antikorupčný program, preverujeme každú podozrivú situáciu, “ povedal pre SME hovorca Asociácie tenisových profesionálov Kris Dent.

BRATISLAVA. Korupcia v tenise. To je problém, ktorý sa v posledných mesiacoch objavoval najmä v britských médiách. Sériu vyjadrení hráčov o tom, že im ponúkali peniaze za prehru či odstúpenie zo zápasu zrejme spustil zápas na augustovom turnaji v poľskom Sopote.

Rus Davydenko vzdal stretnutie proti Argentínčanovi Vassallovi-Arguellovi. Podozrenie sa objavilo po zverejnení internetovej stávkovej spoločnosti Betfair, podľa ktorej na tento zápas zaznamenala obrat 7 miliónov dolárov. Veľká časť tejto sumy bola investovaná na víťazstvo rebríčkovo oveľa slabšie postaveného Argentínčana, dokonca ešte potom, ako prehral prvý set a predtým, ako sa Davydenko nechal ošetrovať. Spoločnosť preto radšej stornovala všetky stávky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrbatý: Mňa nikdy neoslovili

Pod tlakom médií hráči začali priznávať korupčné ponuky. „Oslovili ma minulý rok v Madride a na niekoľkých iných turnajoch,“ citovala slová Rusa Dmitrija Tursunova pre denník Izvestija agentúra SITA. V podobných súvislostiach spomínajú viaceré médiá aj Belgičana Dicka Normana, Švéda Thomasa Johanssona, Fína Jarkko Nieminena či Brita Arvinda Parmara.

Mohlo by sa zdať, že pôjde len o menšie, lokálne turnaje, ale napríklad belgickému tenistovi Gilesovi Elseneerovi ponúkali podľa denníka The Times 700–tisíc libier za prehru vo Wimbledone 2005.

„Áno, medzi hráčmi sa hovorí o tom, že sa niečo deje. Napríklad v súvislosti s turnajmi v Moskve a Petrohrade. Počul som o wimbledonskej ponuke za 750–tisíc libier. Takže nejde len o malé a menej významné turnaje. Hráči sa v takomto prípade pohybujú po tenkom ľade, ale som presvedčený o tom, že 99 percent z nich by nikdy nepodľahlo pokušeniu. Mňa ešte nikdy neoslovili,“ povedal náš tenista Dominik Hrbatý.

SkryťVypnúť reklamu

Americký magazín Tennis dokonca zostavil zoznam stretnutí, ktoré boli sprevádzané podozrivými úkazmi na stávkovom trhu. No všetko sú to zatiaľ len špekulácie, ktoré nikdy neboli vyšetrovaním potvrdené.

„Vynárajú sa rôzne príbehy a dohady. Čudujem sa, že inkriminované osoby nie sú pod intenzívnejším dozorom na turnajoch. Objavili sa predsa prípady, keď bolo zjavné, že niečo nie je v poriadku. Myslím si, že by sa miera rizikovosti dala odhadnúť aj podľa jednotlivých krajín,“ cituje SITA Nemca Tommyho Haasa.

Hovorca ATP: Koho chytíme, už si nezahrá

Keďže popularita stávkovania na tenisové zápasy aj prostredníctvom internetu sa stále zvyšuje, Asociácia tenisových profesionálov (ATP) vytvorila v roku 2003 antikorupčný program.

„Je to súhrn pravidiel o vzdelávaní hráčov, o tom, že nesmú stávkovať, ale aj o sankciách, ktoré môžu dostať v prípade, že by si nechali zaplatiť za zmanipulovanie zápasu. Za podobné priestupky im hrozia rôzne sankcie, v prípade dokázania korupcie až doživotný zákaz činnosti,“ povedal pre SME hovorca Asociácie tenisových profesionálov Kris Dent.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho má tenisová asociácia dohodu so 14 stávkovými spoločnosťami, ktorá jej zaručuje prístup k informáciám a umožňuje vyšetrovať každé podozrivé správanie hráčov. „Všetky informácie, ktoré sa k nám dostanú, preverujeme, zisťujeme, či neboli porušené pravidlá. No zatiaľ sme nikoho nepotrestali. Aj prípad Davydenko je stále v štádiu vyšetrovania, takže nič bližšie sa povedať nedá. Chystáme ďalšie pravidlá, nebudeme tolerovať ani to, ak hráči zamlčia informácie o podobných korupčných ponu­kách,“ dodal Dent.

Sťahovanie zápasov z ponuky je bežné

Podľa oslovených stávko­vých spoločností je stiahnutie podozrivého zápasu z ponuky spôsobom ochrany, ako predísť špekuláciám z manipulovania zápasov.

„Ak by niektorá stávková spoločnosť tvrdila, že nikdy nesťahovala tenisový zápas zo svojej ponuky, pravdepodobne by to nebola pravda. Každá stávka, na ktorú sa vklady vyvíjajú neštandardne, napríklad sú nečakane vysoké, môže byť podozrivá. Potom je pre spoločnosť najjednoduchšie stia­hnuť ju, lebo je to najsprávnejšie a najrýchlejšie riešenie v danej chvíli,“ povedal Marián Varga, vedúci oddelenia kurzových stávok zo spoločnosti Fortuna SK.

SkryťVypnúť reklamu

„Stiahnutie akéhokoľvek zápasu z ponuky síce vzbudzuje podozrenie, ale v konečnom dôsledku je z nášho pohľadu prostriedkom, akým môžeme prispieť k dodržiavaniu zásad fair-play v športe. Minulý rok sa objavilo podozrenie o ovplyvňovaní výsledkov I. čes­kej hokejovej ligy. V rámci predídenia špekuláciám sme tipovanie na ňu pozastavili.“

Podľa Vargu má spoločnosť svoj systém sledovania vývoja vkladov, systém opatrení, ako na vývoj reaguje. „Celý deň vývoj stávok sledujeme. Ak sa objaví nejaký vysoký vklad, snažíme sa zistiť, čo sa deje. Všetko je vlastne len v rovine podozrenia, iba ak by sa niečo potom dokázalo, dostalo by to reálny základ,“ dodal Varga.

Hovorca stávkovej spoločnosti Tipsport Lubomír Ježek prax o sťahovaní podozrivých zápasov potvrdzuje. „Zopár tenisových zápasov sme sťahovali aj u nás. Boli tenisti, na ktorých sme si dávali obzvlášť pozor. Napríklad Rus Kafeľnikov. Myslím, že pokusy o ovplyvňovanie zápasov sa odohrávajú hlavne na men­ších turnajoch, mimo väčšieho dosahu médií. Tam, kde nie sú televízne prenosy, dokonca ani internetová stránka, na ktorej by sa dali zohnať nejaké informácie. Platí, že čím menší je turnaj, tým je riziko pre stávkovú kanceláriu väčšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť má na ochranu pred rizikom rôzne pravidlá. „Podozrivú stávku stiahneme alebo upravíme kurz. Napríklad u českých tenistov máme zásadu, že sa na ich zápasy nedá staviť samostatne. Nie preto, že by sme ich podozrievali z predávania zápasov, ale preto, že o nich máme viac informácií ako o iných. Či hrajú chorí, alebo zranení a doteraz to tajili. Podľa toho môžeme nastaviť kurz a zároveň ochrániť bežných stávkarov, ktorí sa k takýmto informáciám nemôžu dostať.



(slo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu