Štát už vyplatil na základe rozhodnutia európskeho súdu Martinovi Kleinovi za nesprávne rozsudky odškodnenie. Najvyšší súd ich opäť potvrdil.
BRATISLAVA. Najvyšší súd sa necíti byť viazaný rozhodnutím Európskeho súdu pre ľudské práva. Potvrdzuje to jeho písomné rozhodnutie v prípade bývalého novinára Martina Kleina, ktoré súd vypracoval koncom septembra.
Celé rozhodnutie Najvyššieho súdu si môžete prečítať tu.
Senát sudcu Milana Lipovského neakceptoval rozhodnutie súdu v Štrasburgu, ktorý vlani potvrdil, že košické súdy porušili Kleinovo právo na slobodu prejavu, keď ho za článok „Sedí sokol na javori, Larry Flint a sedem faciek pokrytcovi“ odsúdili za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Najvyšší súd mohol rozsudky zvrátiť, keď sa v júni zaoberal sťažnosťou pre porušenie zákona.
Ministerstvo spravodlivosti nechce rozhodnutie komentovať, ale priznáva, že v tomto prípade „má iný právny názor“.
Najvyšší súd si plne osvojil predchádzajúce rozsudky. „Článok sa použitými výrazmi radí k vulgárnym a provokačným,“ napísal.
„Vyslovená právny názor Európsky súd pre ľudské práva aj Najvyšší súd považuje za veľmi závažný a rešpektovaný, avšak tento by mal byť skôr podnetom pre národnú legislatívu, keďže právna úprava (vplyv rozhodnutia ESĽP na právoplatné rozhodnutie súdu Slovenska) absentuje,“ zdôvodnil senát rozhodnutie, ktoré koncom septembra vyhotovil aj v písomnej podobe.
Legislatíva je v poriadku
Ministerstvo spravodlivosti však hovorí, že „v tomto prípade nezlyhala legislatíva“. Rozhodnutie senátu je podľa neho na prerokovanie v kolégiách súdov. „Dáme to do osobitnej pozornosti predsedovi Najvyššieho súdu a na poradu s predsedami súdov,“ povedal hovorca.
„Nemám žiadne pochybnosti o záväznosti rozhodnutí európskeho súdu. Som prekvapený, že to môže niekto spochybňovať. O to viac, ak ide o Najvyšší súd,“ povedal ústavný právnik Ivan Trimaj.
Na akceptovanie rozhodnutí európskeho súdu nás pritom zaväzuje aj Dohovor o ochrane základných práv a ľudských slobôd.
Rozhodnutie Najvyššieho súdu môže mať teda pre Slovensko aj vážne negatívne dôsledky. Kleinova advokátka Zuzana Dlugošová pripomenula, že prípadom sa zoberá už aj Výbor ministrov Rady Európy, ktorý dohliada nad vykonaním rozhodnutí ESĽP. „Poškodili nielen Kleina, ale aj reputáciu Slovenska v zahraničí,“ hovorí Dlugošová. Podľa nej je odstrašujúce, ak najvyššia súdna inštitúcia v štáte sa rozhodla nerešpektovať rozhodnutie európskeho súdu.
Obnovia konanie
Dlugošová teraz hovorí, že im neostáva nič iné, len žiadať o obnovu konania. Okresný súd by mal brať do úvahy rozhodnutie zo Štrasburgu, ktorý Kleinovi už priznal odškodné vyše 380tisíc korún.
Ďalšie peniaze by mu mohol priznať ako odškodné za negatívne dôsledky, ktoré preňho z košických rozsudkov vyplývajú.
Má totiž stále zápis v registri trestov, čo mu bráni sa zamestnať ako učiteľ na škole.
Za čo Klein pyká
sporný článok vyšiel v týždenníku Domino efekt pred desiatimi rokmi
Klein v ňom reagoval na televízne vystúpenie arcibiskupa Sokola, o ktorom napísal, že „nemá v sebe ani toľko cti ako primáš poslednej cigánskej kapely v sláku“ a že je „obluda“
košické súdy rozhodli, že za to musí zaplatiť pokutu 15tisíc korún, alebo si odsedieť mesiac väzenia